29. sezon şampiyonu T_emperorism

Turnuva Sayfası: http://onlinelig.net/ps4/tsbt

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

OnlineLig ve TSBT ailesinin çok genç ama bir o kadar da tecrübeli, bu şampiyonluğu itibariyle de TSBT turnuvalarının 29 sezonluk tarihinde 8. şampiyonluğu ve yüzüğü takmayı başaran adeta bölüm sonu canavarlarından diyebileceğimiz bir koç ve oyuncu T_emperorism Tolga Can ile 29. Sezonda Cleveland Cavaliers ile kazanmış olduğu şampiyonluğa dair çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Son şampiyonun kim olduğunu, şampiyonluk sezonunda neler hissetiğini ve nasıl şampiyonluğa eriştiğini, yeni sezondaki beklentilerini ve çok daha fazlasını bu uzun ve keyifli söyleşimizde bulabilirsiniz.

Tanımayanlar için lütfen bize biraz kendinden bahseder misin ve TSBT ile ilk tanışman nasıl oldu?

Öncelikle herkese merhabalar, adım İsmail Tolga.1995 İstanbul doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Bilgisayar mühendisliği eğitimimi bitirmek üzereyim. TSBT ile tanışma hikayeme gelecek olursak; bir Playstation oyuncusu olarak, NBA’e ilgi duymaya başladığım yıllarda NBA2K serisi ile tanışmam uzun sürmedi. Konsolda oynadığım ilk basketbol oyunu NBA 2K11 oldu. Bu dönemlerde forumları okumaya başladığımda TSBT organizasyonundan haberim oldu ve bir süre ligi takip ettikten sonra Yusuf Bayraktar Clutch-41 ile iletişime geçerek başvurumu gerçekleştirdim. Deneme maçları ve lige kabul edilmemin ardından 2011 yılından bugüne kadar bütün sezonlara aktif bir şekilde katılmış bulunmaktayım ve devamını da heyecanla bekliyorum.

Biz de aynı heyecanla yeni sezonları bekliyoruz gerçekten Tolga, peki, sözü fazla uzatmadan 8. şampiyonluğu yaşadığın 29. TSBT sezonundan bahsetmek istiyorum. Genel olarak değerlendirirsen nasıldı 29. sezon?

Bu sezon, aslında planda olmayan ve NBA 2K18 oyunuyla beraber yapılması düşünülen bir sezondu. Koçlardan gelen yüksek taleple beraber bu yıl düzenlenmesi kararı verildi ve; katılımın nispeten düşük olduğu 28. Sezonun ardından 29. Sezonda bütün koçlar yeni sezon için oldukça heyecanlı ve istekliydi. Bu heyecan 29. Sezon’un tüm maçlarına yansıdı. Keyifli ve rekabetçi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Bir önceki Sezon aramıza katılan potansiyeli yüksek yeni koçlar, çaylak sezonlarını bitirmiş ve bu sezona hedefli bir başlangıç yapmışlardı.İçlerindeki heyecan bu sezonun değerini yükselten ayrı bir etkendi.

Daha önce 7 kez şampiyonluk yaşamış bir koç olarak sezona nasıl hazırlandın? Sezon öncesi ne planladın, aklında neler vardı?

Başarısız geçirdiğimi düşündüğüm 2017 yılını toparlamam için bu sezon son şansımdı. Şanslı bir kura çekmemle beraber idolüm olan LeBron James ile tekrar buluştuk ve şampiyonluk parolasıyla hazırlık maçlarını tamamladım. Yüksek tempolu ve LeBron’un yönettiği bir takım oluşturmak için ‘spacing’ üzerine çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Free agent gecesinde takıma kattığım Nick Young’ın iyi bir tercih olduğunu düşünüyordum fakat sezon başladığında ondan istediğim verimi alamadım.

Buna rağmen sezonu takassız kapattın bu konu hakkında neler söylemek istersin?

Elimde zaten kaliteli ve oyun planıma uygun bir oyuncu grubu vardı. Açıkçası bu uyumu bozmak istemedim. Bu nedenle sezonu takassız geçirdim. Birçok takas teklifi aldım ve bunların bazıları hatır takası diyebilceğimiz tekliflerdi, bu gibi takas tekliflerini kimseyi kırmadan geri çevirdiğimi düşünüyorum.

Özellikle yeni koçların sıkça düştüğü bir hataya değinmek istiyorum; oyuncularını ve takımın yapabileceklerini tam olarak değerlendirmeden büyük takas hamlelerinde bulunmanın her zaman yanlış bir tercih olduğunu düşünüyorum. En azından sezonun ilk maçlarını, takımı ve oyuncuları tanıyarak geçirmelerini ve bu süreçte alınacak mağlubiyetleri birer kayıp olarak görmemelerini tavsiye ediyorum. Eğer hala yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, işte o zaman takas yoluna başvurulabilir. Büyük takas hamlelerinin, çoğu zaman başarısızlık getirdiğini, TSBT geçmiş sezonlarında örnekleriyle beraber gördük.

Sezon içinde senin için kırılma anı dediğin bir an oldu mu?

Sezon içinde ve playoff final serisinde sakatlıklarla karşılaştım. Kevin Love final serisinde ciddi bir sakatlıkla sezonu kapattı. Hücum gücümüze büyük darbe vurdu fakat Channing Frye beklediğimden yüksek bir performans sergileyerek bu boşluğu doldurdu. Savunmada ve ribaunt konusunda sıkıntı yaşamama rağmen seri genelinde belki de Love’dan alabileceğim skor katkısından daha fazlasını verdi. Kırılma anı diyebileceğim an ise sezon içinde LeBron’un 5 maçlık sakatık yaşamasıydı. LeBron’un yokluğunda Irving direksiyona geçerek takımı harika yönetti ve bu 5 maçlık süreci sanırım sadece 1 mağlubiyetle kapattım. Lebron olmadan da takımın aynı tempoyu ve skor gücünü devam ettirebildiğini görmek bana ayrı bir özgüven kazandırdı.

Final serisinde ligin güçlü koçlarından Rebirth35’in şampiyonluk hedefli takımı Utah Jazz’ı yendin, farklı bir strateji kullandın mı? Final Serisinde ne tip değişiklikler yaptın?

Gerçekten çok eğlenceli ve zor bir final serisi oynadık. Arda’nın nokta atışı takaslarıyla güçlenen Utah takımı, Paul George’u da kadrosuna katmasıyla beraber batı konferansının favori takımı ve güçlü bir şampiyonluk adayı haline gelmişti. Karşımda başarıya aç ve oyunu gerçekten iyi bilen bir koç vardı. Zor geçeceğini tahmin edebiliyordum. Sevdiği ve iyi yönettiği oyuncular olan Paul George ve Ginobili’yle buluşan Rebirth35 Arda, savunma yönü zaten çok kuvvetli olan Utah Jazz’ı aynı zamanda keskin bir hücum takımına dönüştürdü. İşin savunma tarafında nispeten daha kötü olduğum için hücuma konsantre olmaya çalıştım. Bütün sezon yaptığım, topu hızla karşı sahaya taşıma ve doğru şutu en kısa sürede bulma pratiğimi en keskin şekilde oynamaya çalıştım. Nitekim bu oyun tercihim skorlara da yansıdı. Önceki sezonlardan alışık olmadığım şekilde bol skorlu maçlar oynadım ve skorun her zaman daha yüksek olması için uğraştım. İlk 2 maç bocalamama rağmen serinin geri kalanında iyi bir şekilde bu stratejiyi uygulayıp seriden 4-0lık bir şekilde galip ayrılarak yüzüğü taktım.

Mental olarak bu final serisinde senin için neler farklıydı? Daha önceki 7 finaline göre ne değişti?

Affınıza sığınarak bu soruya biraz şımarık cevap vereceğim. Daha önce 7 farklı final serisi oynadığım için bu seriyi tamamen farklı veya tatmadığım duyguları yaşadığım bir seri olarak tanımlamam zor. Fakat efsane koç Cem TheLastOutlawCE ile rekabetimizin tavan yaptığı 2015 senesindeki serilerde yaşadığım duyguları yeniden tattığımı söyleyebilirim. Tabi ki hiçbir serinin galibi oynamadan belli olmaz ama Cem ile oynadığımız serilerde yaşadığım çaresizliği, ‘kaybedeceğim’ hissini, uzun zaman sonra bu seride yeniden yaşadım. Serinin 4 maç sürse de sahada tam bir denge vardı. Son maça çıkarken de kazananın son anlara kadar belli olmayacağını tahmin edebiliyordum ve öyle de oldu. Arda son ana kadar savaştı ve bana çok zor anlar yaşattı. Son maçın son dakikalarına kadar dengeli bir maç oynadık ve bu anlarda final tecrübelerimle ve şansımın da yardımıyla maçı küçük bir farkla kazanmayı başardım. Önceki final serilerimden farkı ise bu serinin her maçını yüksek tempoda oynamaya çalışmam oldu. Hızlı oynamak için zihnininiz berrak olması ve sadece maça konsantre olmalısınız çünkü anlık karar verme yeteneği yüksek tempolu maçlarda çok daha fazla öne çıkıyor. Toparlayacak olursam kendi adıma mental olarak çok yorulduğum, tansiyonun yüksek olduğu bir seri geride bıraktım, Rebirth35 Arda için de böyle olduğunu düşünüyorum.

Artık şampiyonsun son şampiyon olarak da 30. Sezona başlayacaksın, yeni sezondan beklentilerin neler?

Öncelikle önümüzde dinlenerek geçireciğimiz uzun bir yaz dönemi var. NBA 2K18’in çıkmasını bekleyeceğiz ve yeni oyunla beraber TSBT olarak yeni sezonlara hazırlanmaya başlayacağız. Yaz döneminde aramıza katılacak yeni koçlarla beraber yeniden güzel bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum ve açıkçası tüm koçlar gibi, yeni oyunu ve yeni TSBT sezonlarını iple çekiyorum. 30.Sezon’dan itibaren hedefim yeni şampiyoluklar kazanmak olacak. Herkese iyi tatiller ve yeni sezonlarda bol eğlenceli maçlar diliyorum.

Bizler çok iyi biliyoruz ki sezonlar içinde üstüne katarak devam etmek yeni şeyler öğrenmek çok önemli peki TSBT'de tarzını en beğendiğin koç kim diye sorsam kim dersin?

Özellikle sosyal anlamda yeni koçlara en iyi örnek olarak Semih Abi’yi semihetci'yi görüyorum. Bu değerlendirmeyi yapmak bana düşmese de Semih Abi genel tutumu ve ilişkileri ile en beğendiğim koç diyebilirim. Ona her zaman inanılmaz bir saygım ve sevgim var. Burdan da selam olsun, kendine iyi bak abim. Oyun tarzı olarak en beğendiğim isim olarak ise, lige katılmamda da büyük katkısı olan Clutch-41 Yusuf koçu söyleyebilirim. Kendisi Utah Jazz ile bütünleşen bir koç ve bu takımla önemli  bir başarı yakalayamamasına rağmen yılmadan bu takımın dinamiklerine uyum sağlamaya çalışıyor ve her geçen sezon üstüne koyarak takımı bir üst seviyeye taşıyor. Sevdiği ve tanıdığı oyuncularla oynayarak oynadığı oyundan büyük bir keyif alıyor ve bu keyfi rakiplerine de yaşatıyor.

TSBT'de kendine rakip gördüğün benim rivalım dediğin bir koç var mı?

Tabi ki var. Çoğu koçun bildiği üzere efsane koç TheLastOutlawCE Cem ile çok keyifli bir rekabetimiz var. LeBron James’li Miami ile geçirdiğim sezonlarda, Cem ; Paul Pierce, Kevin Garnett ve Ray Allen’ın liderliğindeki Celtics’i yönetiyordu. Bu sezonlarda, şampiyonun belirlendiği konferans finalleri oynadığımızı söyleyebilirim. Rekabetimiz bu sezonlarda başladı ve önceden de belirttiğim gibi 2015 yılında tavan yaptı. 5.sezonda lige katılıdığımda Cem’in 2 şampiyonluğu bulunuyordu ve 19.Sezon’u şampiyon olarak bitirmemle beraber şampiyonluk sayılarımız 4’te eşitlendi. 20.Sezon’u yanlış hatırlamıyorsam Spurs’ü yöneterek geçirdim ve final göremeden elendim. Cem ise Cavaliers ile şampiyonluğa ulaştı ve 5. Şampiyonluğuyla beraber rekabette bir adım öne geçti. Güncel şampiyonluk sayılarında efsaneyi geçmiş olsam da rekabetimiz hala devam ediyor ama en önemlisi aramızdaki inanılmaz saygı ve sevgi her zaman devam edecek.

Her sezon aramıza yeni çaylak koçlar katmaya çalışıyoruz, peki ya sana göre en yüksek potansiyelli çaylak koç kim?

Önemli koçlardan EgemenCHA Egemen’in bu sene lige kattığı değerli isimler oldu. Basketbolu ve bu oyunu iyi bildikleri, oynarken keyif aldıkları her hallerinden belli. Lige ve ortama çok çabuk uyum sağladılar. Potansiyelleri oldukça yüksek, ileride başarılı olacaklarına inanıyorum. Artık çaylak sezonunu çok önceden geride bırakmış olsa da Denizcanbb97 Denizcan’ı hala çaylak olarak kabul ediyorum. Çünkü, şimdiden 1 şampiyonluğu bulunsa da hala potansiyeline ulaşamadığını düşünüyorum ve gelişimini çok hızlı adımlarla sürdürüyor. Lige tam olarak konsantre olduğunda seri şampiyonluklar yaşayabilecek bir oyun becerisi ve basketbol bilgisi var. Mental olarak da güçlendiği zaman durdurulması çok zor bir koç olacağına inanıyorum.

Bu yıl NBA 2K17'de oynadığın oyuncular arasından bize bir ilk 5 yap desek senin karman nasıl olurdu Tolga?

Bu yıl içinde Heat, Raptors, Pelicans ve Cavaliers ile oynama imkanım oldu. Pelicans ile geçirdiğim sezonda yaptığım takas ile Kyle Lowry ile oynama şansım da oldu fakat; 1 numaralı pozisyona Kyrie Irving’i yazmak doğru bir tercih olur. Kısalardan devam edersek; Toronto’dan müthiş atletik özellikleriyle Derozan, takımımda görmek isteyeceğim bir oyuncu. Kariyerini tamamladığında belki de tarihin en iyi oyuncusu konumunda olacak LeBron James bu ilk 5’in olmazsa olmazı. 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda ise Anthony Davis ve Demarcus Cousins en net tercihlerim olacaktır.

K.Irving – D.Derozan – L.James – A.Davis – D.Cousins

Peki sevgili Tolga TSBT'de koç olmak sana nasıl hissetiriyor? Bu lig ve ortam senin için ne gibi bir anlama sahip bize biraz bahseder misin?

Böylesi kaliteli insanların ve yönetimin içinde bulunmak her zaman benim için bir ayrıcalık oldu. Uzun yıllar boyu beraber eğlenmek ve rekabet etmek dışında çok iyi arkadaşlık ve abi kardeş ilişkileri yaşadım ve gelecekte de devam ettirmek istiyorum. Yeni koçlarla beraber her zaman bu ortamın, aynı kalitede devam etmesini ve büyümesini umut ediyorum. Hayatın bize ne getireceğini bilemediğimiz için gelecek sezonlarda aktif olarak oynayamayacak olsam bile, bu ortamdan ve insanlardan hiçbir zaman uzak kalmak istemem.

8 kez Şampiyon koç T_emperorism Tolga  ile bu söyleyişiyi gerçekleştirmek son derece keyifliydi sonuna kadar hak ettiği şampiyonluğu için kendisini tekrardan tebrik ediyorum ve zaman ayırıp sorularımızı cevapladığı ve zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum. Umarım önümüzdeki TSBT sezonlarında da sürekli kendini yenileyen ve öğrenmeye, öğrendiklerini de uygulamaya meraklı bir koç olarak yukarılarda her zaman reakabetin içinde kalmaya ve parmaklarına yeni yüzükler eklemeye devam eder. Bu sezon ilk kez final serisi oynama şansını elde eden finalist Utah Jazz koçu Rebirth35'e de yine aynı şekilde tebriklerimizi iletiyoruz. 29. Sezon'da bizlerle birlikte olan olmayan tüm TSBT koçlarına da bu yarattıkları güel sezon için teşekkürlerimi iletiyorum.

Sizler de şampiyonumuza tebriklerinizi yorumlarınızda veya linkteki forum konumuzda iletebilirsiniz. 

NBA 2K TSBT PS4 Online Turnuvamızdaki koçlardan biri olmak isterseniz hemen linkimizden başvurunuzu yapabilirsiniz!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com