28. sezon şampiyonu Jabsioust

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

OnlineLig ve TSBT ailesinin genç koçlarından ve aynı zamanda ligin adminlerinden çok zamandır hak ettiğini düşündüğümüz şampiyonluğu tam 4. finali sonunda 28. Sezonda Miami Heat ile kazanmış olan Jabsioust Tayyib Selvi ile çok özel şampiyonluk röportajı gerçekleştirdik. Son şampiyonun kim olduğunu, şampiyonluk sezonunda neler hissetiğini ve nasıl şampiyonluğa eriştiğini, yeni sezondaki beklentilerini ve çok daha fazlasını bu uzun ve keyifli söyleşimizde bulabilirsiniz.

Tanımayanlar için lütfen bize biraz kendinden bahseder misin ve TSBT ile ilk tanışman nasıl oldu?

Herkese merhaba, ismim Tayyib, 23 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim ve Ankara’da yaşıyorum. TSBT ile tanışma sürecim hakkında konuşmak gerekirse, PS3 aldıktan sonra çok övülen NBA 2K11 demosunu oynamaya karar verdim ve oldukça beğendim. Eskiden basketbola ve basketbol oyunlarına çok ilgim yoktu. Çocukluğumdan beri basketbol bana çok ilgi çekici gelmemişti. 2011 yılı benim için adeta bir kırılma noktasıydı. Böylelikle internette gezinirken donanımhaberde başkanımızın açmış olduğu NBA ligini gördüm ve oyunu alana kadar ligi sessizce takip ettim. Oyunu almak için parayı ancak kasım ayı gibi biriktirebilmiştim ve sonunda oyunu alıp hemen lige dahil oldum. İyisiyle kötüsüyle, arada ara vermek zorunda kalsam da hemen hemen 7 yılı birlikte geride bıraktık.

Peki, sözü fazla uzatmadan ilk şampiyonluğu yaşadığın 28. TSBT sezonundan bahsetmek istiyorum. Genel olarak değerlendirirsen nasıldı 28. sezon ?

Öncelikle 2017 senesi NBA 2K17 ile benim için çok verimli geçti. NBA 2K17 ilk sezonu 26. sezonda Cavaliers ile final oynayıp TheLastOutlawCE'ye kaybettim. Sonrasında ise 27. sezonda Bucks ile bir final serisi daha oynayıp bu sefer Denizcanbb97'nin Blazers'ına 4-0 süpürüldüm. Bu şekilde finalleri kaybede kaybede 28. Sezonda Heat ile mutlu sona ulaştık. Warriors ile final serisinde 2-0’dan gelip 3-2 öne geçtikten sonra, redox2842 durumu tekrar 3-3’e getirdiğinde dedim ki yine mi kaybediyoruz; ancak korkulan olmadı ve son maç sakin kalarak şampiyonluğa ulaşmayı başardık.

28. Sezona nasıl hazırlandın ? Sezon öncesi ne planladın ?

Draft gecesi Miami’nin kollektif eforu sahaya yansıtacak dengeli bir takım olduğunu düşünmüştüm. Sezon öncesi Free Agent piyasasından Gary Harris ve Ersan İlyasova’yı takımımıza kattık. Gary Harris’den gayet güzel katkı aldık ancak Ersan konusu tam bir fiyaskoydu.

Peki ya sezon içindeki takasların hakkında ne düşünüyorsun ? Aldığın katkılardan ve tercihlerinden memnun kaldın mı ?

Evet sizlerin de bildiğiniz gibi çok keskin bir takas yaptım tahminen 4. veya 5.maçımın oynandığı sıralarda. Takımla bir kaç maç oynayınca bu takımdan önceki Bucks takımımın tadını aldım. Bucks ile de finale kadar gidip oradan 4-0’lık seriyle mağlup ayrılmıştım. Aynı şeyleri bir daha yaşamamak için sırtımı bir süperstara yaslamak istedim ve Wall takasını bu nedenle yaptım. (Bosh ve Dragic'i Wizards'a gönderip Wall'ı takımına kattı.) İyiki de yapmışım, John Wall playofflar boyunca takımı taşıdı ve 7.maçtaki olağanüstü gayretiyle finallerin MVP’si seçildi ve vermiş olduğum karardan da tabi ki çok memnunum.

Sezon içinde senin için kırılma anı dediğin bir an oldu mu ?

İlk maçlardan sonra öngördüğüm senaryo sonrası Wall takasını bizim için bir kırılma anı olarak tanımlayabilirim. Onun dışında Wall’ın sakatlandığı 5 maçlık bir zaman dilimi var. Bu periyotta hiç iyi performans gösteremedik. Sezonun görece olarak uzun olması da playofflara daha formda bir şekilde girmemizi sağladı.

Final serisinde tarihin en güçlü takımlarından redox2842'nin GSW'ını yendin, farklı bir strateji kullandın mı ? Final Serisinde ne tip değişiklikler yaptın ?

GSW serisi hakkında konuşmak gerekirse; seri öncesi sert savunma yapmamız gerektiğini biliyorduk ve her maç iyi savunma yapmaya çalıştık. Genel olarak takımımın savunma performansından memnunum. Diğer taraftan GSW’ın pota altı savunma zaafını kullanmaya çalıştık. Gerçekten John Wall ve Hassan Whiteside ikili oyunları GSW savunmasına zor anlar yaşattı. Maçlar özelinde konuşmak gerekirse ilk 2 maç gerçekten iyi bir oyun sergiledik iyi savunduk iyi hücüm ettik ama maalesef Oakland’dan 2-0 mağlup bir şekilde evimize döndük. 3.maç bizim için psikolojik olarak ya tamam ya devam maçıydı. Seride en kötü oynadığımız ve baskıya maruz kaldığımız maç 3.maçımız oldu; ama inanılmaz bir şekilde bu maçtan galip ayrıldık. 4.maç yine ilk 2 maçtaki gibi oynayıp net bir galibiyet alarak seriyi 2-2’ye getirdik. 5.maçımız başa baş gitti ve uzatmalarda aldık. Artık yavaştan şampiyonluk için hazırlanırken evimizdeki 6. maçta savunma yapmayı unuttuk ve seri 7.maça gitti. 7.maç iyi savunma yaptık ve sakin kaldık maç içinde iki takım da öne geçti ama iki takım da maçı koparmayı başaramadı. Son anlarda sakinliğimizi koruyarak şampiyonluğa ulaştık.

Mental olarak bu final serisinde neler senin için farklıydı ? Daha önceki 3 finaline göre ne değişti ?

Aslında mental olarak oldukça zor bir seriydi. Çünkü önceki 3 finaliMİ kaybetmiştim ve bu üzerimizde net bir baskı oluşturuyordu. Diğer taraftan diğer finallerdeki hatalarımı tekrarlamamaya çalıştım. Burada maç içinde sakin kalmak gerçekten önemli, sadece final serisi için değil her maç için konuşuyorum. Fark belli bir seviyeye ulaşınca sakin kalmalı ve adım adım o farkı indirmeye çalışmalısınız, bu noktada paniğe kapılmamak ve oyununuza devam etmek son derece önemli.

Artık şampiyonsun son şampiyon olarak da 29. Sezona başlıyorsun, yeni sezondan beklentilerin neler ?

Evet artık şampiyonuz ve dinlenmeye ihtiyacım var. Sanırım bu ihtiyacımı kurayı çekerken kura programı da hissetti ve beni son sıraya attı. Bu sezon Atlanta Hawks ile oynuyoruz bir kaç FA ve bir kaç küçük takas yaptık. Amacım bu sezon üzerine eğilmediğim noktalara eğilerek yeni şeyler öğrenmek ve mümkünse konferans finali oynamak istiyorum. Bu sezon için tahminim final zor gözüküyor.

Gerçekten sezonlar için üstüne katarak devam etmek yeni şeyler öğrenmek çok önemli peki TSBT'de tarzını en beğendiğin koç kim diye sorsam kim dersin ?

Yani oyun olarak beğendiğim koçlar var. Ben de Clutch-41 Yusuf abi gibi Denizcanbb97'nin oyununu beğeniyorum. Gerçekten oynarken oyuna çok hakim bir görüntü çiziyor. Bunun dışında Başkan’ın Virtinsanity5, oyun hakkında derinlemesine düşünmesini ve çalışmasını seviyorum. Cem TheLastOutlawCE ve Tolga T_emperorism zaten şampiyon koçlarımız, bunun dışında Arda Rebirth35'in sakinliğini ve İnan iulukaya'nın agresifliğini beğeniyorum. Adını hatırlayamadığım arkadaşlarımızdan özür diliyorum genel olarak oynadığım her maçtan keyif almaya çalışıyorum. Tabiki arada keyif almadığımız anlar, maçlar oluyor fakat bu durum bu ligdeki genel tabloyu değiştirmiyor.

Kendine rakip gördüğün benim rivalım dediğin bir koç var mı ?

Kimseyle aramda özel bir rekabet yok. Sadece arada atıştığımız koçları yenmekten çok zevk alıyorum. Gelecek yıl Emir Pertevniyal8 , Doruk Dersoyyy ve Yusuf abi’yi Clutch-41 yenerken yine çok keyif alacağımdan eminim.

Her sezon aramıza yeni çaylak koçlar katmaya çalışıyoruz, peki ya sana göre en yüksek potansiyelli çaylak koç kim ?

Bu sene ilk sezonlar lige yeni çaylak ekleme konusunda baya kısır geçti ama son sezonlarda aramıza yeni arkadaşlarımız da katıldı. Ben her zaman çaylakların lig için itici bir güç olduğunu düşünüyorum. İlk sezonlardaki ilgi kaybını da bununla ilişkilendirmiştim. Potansiyel olarak Berk berkklafcioğlu13  ve Sinan sinanceylan oldukça iyi sinyaller veriyorlar. Tabi ki belli başlı şeyleri düzelttikten, geliştirdikten sonra gerçekten yüksek potansiyellerini tamamlayabileceklerdir.

Bu yıl NBA 2K17'de oynadığın oyuncular arasından bize bir ilk 5 yap desek..

Kyrie Irving, Kris Middleton, Lebron James, Jabari Parker ve Hassan Whiteside derim.

Peki sevgili Tayyib TSBT'de koç olmak sana nasıl hissetiriyor ? Bu lig ve ortam senin için ne gibi bir anlama sahip bize biraz bahseder misin ?

Tsbt ile tanışıklığımız hemen hemen 7 seneyi buluyor ve geçen 7 senede bu oluşumun bu noktaya gelmesi için emek veren başta kurucumuz Oğuz Ataman olarak sana ve geriye kalan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Burasının benim için her zaman özel bir yeri olmuştur. Üniversite sınavı nedeniyle ayrıldığımda veya PS4'e geçiş sürecinde 1 yıl ayrılışımda aklımda hep burası vardı. Bize daha önce katılmamış veya katılmak isteyen arkadaşlar için şunları söyleyebilirim, burada arkadaşlık ve dostluk ortamı gerçekten çok farklı bir seviyede, gerçek hayatta da görüşme şansına sahip olduğum abilerim ve arkadaşlarım gerçekten kaliteli insanlar ve aramızdaki muhabbet o kadar iyi ki dışarıdan gören birisi kesinlikle sizin sanal bir ortamda tanıştığınızı düşünemez. Burada olmaktan ve beraber bir şeyleri paylaşmaktan oldukça mutluyum ve bu oluşumun uzun yıllar boyunca devam etmesini diliyorum. Herkese tekrardan teşekkür ediyorum.

Şampiyon koç Jabsioust ile bu söyleyişiyi gerçekleştirmek son derece keyifliydi uzun zamandır hak ettiği şampiyonluğu için kendisini tekrardan tebrik ediyorum ve zaman ayırıp sorularımızı cevapladığı için de çok teşekkür ediyorum. Umarım önümüzdeki TSBT sezonlarında da sürekli kendini yenileyen ve öğrenmeye, öğrendiklerini de uygulamaya meraklı bir koç olarak yukarılarda her zaman reakabetin içinde kalmaya ve parmaklarına yeni yüzükler eklemeye devam eder. 

Sizler de şampiyonumuza tebriklerinizi yorumlarınızla iletebilirsiniz. 

NBA 2K TSBT PS4 Online Turnuvamızdaki koçlardan biri olmak isterseniz hemen buradan başvurunuzu yapabilirsiniz!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com