NBA 2K'da Şut Atmak

NBA 2K16'da Şut Atmak

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Selamlar TSBT ve OnlineLig ailesi,

Bu yazımda şut atma üzerine, internetten araştırdığım ve tecbrübelerime dayanarak bulduğum bir kaç taktiği paylaşmak istiyorum. Vereceğim bilgiler kesin değildir, bir yanlış veya eksik görürseniz paylaşımlarınızı bekliyorum.

Bir şutun neye göre girip girmeyeceğini önem sırasına göre maddeler halinde anlatmak daha doğru olacaktır sanırım.

1- Release timing

Aslında daha düşük zorluk seviyelerinde, şut zamanlamasının önemi bu kadar yüksek değil fakat biz Hall of Fame'de oynadığınımız için ilk sırayı bu özellik kapıyor. Burada ekstradan söylenebilecek pek bir şey yok.

2- Offensive Consistency
En temel farkı yaratan oyuncu özelliği kanımca bu. Hani 3pt'si çok yüksek olduğu halde, devamlı satıyor dediğimiz adamlarda eksik olan özellik budur. Oyunda çalışma şeklini bir örnek üzerinden açıklayalım. Örnek alacağımız oyuncu Morrow olsun. Morrow'un 3pt özelliği 86, consistency özelliği 65. Bu demek oluyor ki, Morrow ancak yüzde 65 ihtimal ile 86 3pt'si var gibi atıyor. Diğer zamanlar vasat altı bir oyuncu gibi gidiyor o şutlar. Burada şanş faktörü devreye giriyor. Bir maç şutlarınız komple yüzde 65'lik ihtimale göre gider, bir maç yüzde 35'e göre. Bu tamamen,cpu'nun kendi içinde rastgele yaptığı seçime bağlıdır.Tabi rastgele derken, bu seçim Morrow'da, farazi konuşmak gerekirse, 65 evet 35 hayır oranı bulunan bir torbadan seçim yapmak gibidir. Yani 86 3pt'si var gibi atması daha olasıdır.

3-Tendencies
Bu özelliği 2'ye ayırmak gerekir. Ne kadar çok şut kullanabileceğimizi belirleyen shot tendency ve nereden ne şekilde şut atmamız gerektiğini söyleyen tendencyler.

A-Shot Tendency

Oyuncuların tendency özelliklerinin bulunduğu sayfada en üstte bulunan değer. Bu değer ne kadar yüksekse, o oyuncu ile o kadar fazla şut atabiliriz demek oluyor. Kalkıp 60 shot tendencysi olan bir adamla 25 şut atmaya kalkarsak sonu hüsran oluyori iyi pozisyon yaratsak bile o şutlar bir noktadan sonra girmiyor.(Geçen sezon bunu çok yaşadım.Gülerek.)

B-Hangi Şutları Kullanmamız Belirleyen Tendencyler

Burada aslında 2k oyuncuyu, kontrol ettiğimiz adamı normal hayattaki hali gibi kullanmamız için zorluyor. Devamlı aynı şeyi yapmaktan alıkoymaya çalışıyor. Daha net olması için örnek üzerinden ilerleyim.
Örnek oyuncumuz Anthony Davis. Tendecy özellikleri şöyle;

Shot tendency:96
Shot under basket:48
Shoy close:70
Shot mid range:90
Shot three:2

Yani, Davis çok yüksek sayıda şut atabilir fakat bu şutların dağılımında orta mesafe ve potaya çok yakın olmayan post şutlarının yüksek oranda olması faydalı olur. Aynı nedenden dolayı 75 3pt'si olmasına rağmen maksimum bir tane atılması gerekir gibi bir sonuç çıkıyor.

4- Sakin kalmak

Top şutörümüze geldikten sonra şutör vucudunu tamemen potaya döndürene kadar beklemek her zaman daha yararlı oluyor. Özellikle setlerde perdeden çıkan şutör topu aldığı gibi şuta basmaya meyil ediyor insan. Bunun önüne geçecek kadar sakin kaldığımızda o top daha yüzdeli gidiyor.

Bir diğer bekleme gerektiren şut ise, ekstra paslarla veya içeriden dışarıya giden çıkarılan paslarla gelen boş sutlar. Bu pozisyonlarda bir nefes süresi kadar bekleyin,hatta savunma geçikmişse veya deadeye badgeli bir oyuncu varsa elinizde daha fazla bekleyin. Durmanın her daim faydası var.

5-Stamina

Burada bahsettiğim stamina molalarda görünen genel stamina değil. R2'ye bastığımız zaman oyuncunun altındaki stamina barının bir kısmı maviye dönüşüyor. O tamamen geri beyaza dönmeden atılan şutlarda pek yüzdeli olmuyor.

6-Hot Spots

Aslında düşünüldüğü kadar bir yararı yok oyunda. Sadece şut zamanlasını kötü yaptığınızda yarar sağlıyor.Evet sevgili TSBT koçları ve onlinelig takipçileri NBA 2K16'da şut atmaya dair sizlerinde bilgilerini ve bu yazıya dair yorumlarınızı ve fikirlerinizi Forum konumuz altında (Şut Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler) bekliyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com