NBA 2K'da Savunma Yapmak

NBA 2K'da Savunma Yapmak

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Basketbol, maç öncesinde detaylı bir analiz ve takım planı gerektirdiği gibi maç sırasında da sürekli takım stratejisi konsantrasyonu ve hızlı değişiklikler gerektiren, yalnızca A planı değil birden fazla planlamayı yapmış olmanızı mecbur kılan dinamik bir takım sporudur. Oyunlar arasında NBA 2K'nın bizlere sunduğu NBA 2K15'te strateji konusunda belki de tüm spor simülasyonları arasında en detaycı yapıyı bizlere verirken, bizlerin de bu oyunu daha iyi oynayabilmemiz için çok geniş bir düşünce yapısına sahip olmamızı mümkün kılıyor.

Basketbolda başarılı olmak için hücumda neyi ne kadar iyi yaptığımızın önemi, savunma plan ve stratejimizde de neleri doğru yaptığımızla doğru orantılıdır. Ben de bu yazımda sizlerle NBA 2K15'te nasıl daha iyi savunma yapabilirize giriş tadında bazı püf noktalarını hatırlatmak istiyorum.

1. Stratejinizi belirleyin: Dikkat etmeniz gereken iki husus var. İlki genel savunma planınızın ne olduğunu ve kadronuzla ne kadar uyumlu olduğunu belirlemek. İçeriden mi yoksa dış şutlardan mı sayı yememek sizin için öncelikli olacak. İkincisi ise hangi takıma karşı oynuyorsunuz ve hangi savunma stratejisi sizin için daha doğru olacak. Eğer Warriors gibi 3'lük yağdıran bir takıma hala ben boyalı alandan sayı yemem dostum gibi bir tavır sergiliyorsanız başarılı olma şansınız azalıcaktır. Ya da Demarcus Cousins'lı bir Kings takımını savunmak istiyorsanız mutlaka boyalı alan saunmanıza daha fazla konsantre olmanız gereklidir. Bunu yaparken genel savunma stratejimi de korumak istiyorum diyorsanız; diyelim ki dış şut asla yemeyeceğim genel savunma planınız ise ve Cousins'lı Kings'te rakibiniz ise yapmanız gereken daha uzun ve hızlı bir savunma rotasyonuna sahip olmaktır. Böylelikle dışarda hep tetikte bulunurken içeride yaşayabileceğiniz ters eşleşme(miss-match) durumlarında Cousins'ın arkasında durabilecek farklı pozisyonlardan oyuncuları planınıza adapte etmiş olursunuz.

2. Savunma kelepçenizi bulun: Basketbol genelinde ve özellikle NBA'de artık tüm takımların neredeyse bir süper star skorere sahip olabildiğini görmekteyiz. Bu oyunculara karşı savunmanızın yapabilecekleri elbette sınırlı olacaktır. Ancak takımınızda hangi oyuncunuzun bu tip skorerlere karşı eşleşip savunma yapacağını iyi etüt etmeli ve onu bulmalısınız. Maç boyunca rakiple doğru zamanlarda sahada olup onunla eşleştiğinden emin olmalısınız. Örnek vermek gerekirse Tony Allen, Thabo Sefolosha, Avery Bradley, Kyle Korver(Tabi ki Şaka) gibi oyuncular sizin takımınızda da mevcut ve onların sürelerini iyi tartmalı ve karşı takımın süper skorerleri ile eşleştiğinden emin olmalısınız.

3. Ayağınızı yere basın: Potanızı doğru şekilde koruduğunuzdan emin olmak için 5 oyuncunuzun da ayağı yere basılı ve karşı takıma çembere doğru herhangi bir hareket yaparken büyük zorluklar yaşatacağını göstermek için mutlaka birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Bunun için en temel kural sürekli bir yere sıçrayıp blok yapma sevdasından uzak olmanızdır. Ayağınızı yerden kaldırdığınız anda savunmanızın çökmesi an meselesidir ve rakibe sayısız boş şut opsiyonu doğrurursunuz.

4. Top Çalmak savunma yapmak değildir: Özellikle Fifa ve PES oynamayı bitirip birazda basketboldan nasibimi alayım diye NBA 2K15'i açan arkadaşların en büyük yanılgısı basketbol oyununda da savunmanın top çalmaktan ibaret olduğunu sanmaktır. Yanlış. İyi savunma her zaman top ile pota arasında bir vücut olarak kalmayı size zorunlu kılar, aksi takdirde sürekli top çalmaya çalışırsanız gideceğiniz ilahi yol kendi potanıza atılan kolay foul sayılarını yemek olacaktır.

Sizlere bu yazımda NBA 2K15 basketbol oyununda daha iyi savunma yapmaya dair püf noktalarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Lütfen bana yazın, beğenilerinizi, yorumlarınızı ve taleplerinizi aşağıdaki platformlardan iletin. Spor oyunlarının adresinde hepinizi görmek dileğiyle.

TSBT @ Youtube

TSBT @ Twitter

TSBT @ Facebook

NBA 2K oyun deneyiminizi en üst seviyede yaşayarak çok kaliteli bir ortamın içinde NBA koçu olmak isterseniz TSBT PS4 Online NBA 2K turnuvamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com