NBA 2K League hakkında tüm bilmeniz gerekenler

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

4 Nisan 2018 itibariyle NBA 2K League ilk draftını gerçekleştirdi. 17 NBA takımının yer alacağı açılış sezonunda 102 espor NBA 2K oyuncusu profesyonel hayatlarına ilk adımlarını attı. Tüm bunlar ışığında bilmeniz gerekenler ve 2K League'in bizlere yansımalarına dair yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle TSBT'yi 2010 yılında kurduğumda hayallerimden biri olan bu ligin bugün gerçekle buluşması ve arkasında NBA organizasyonunun bulunması benim için inanılmaz.

O zaman ilk sorumuzla başlayalım ne dersiniz...

NBA 2K League nedir ?

NBA 2K League, Take Two bizim bildiğimiz adıyla 2k ve NBA'in ortaklaşa oluşturduğu bir e-spor ligidir. Açılış sezonuna NBA'in 30 franchiseının 17si direkt olarak katılıyor olacak. Sezon Mayıs ayı itibariyle açılacak olup Ağustos ayında son bulacak. Haftalık maçların haricinde, sezon içinde 3 adet turnuva ve aynı zamanda Playofflar yer alacak. Tüm bu organizasyonu içerisinde toplam 1 milyon $ ödül dağıtılacak. Buradaki en büyük hedef NBA severler ile e-spor severlerin birbiriyle daha da kaynaşması. Ve eğer her şey yolunda giderse ilerleyen sezonlarla birlikte 30 NBA takımının da bu lig içerisinde mücadele etmesi.

NBA 2K League açılış sezonunda yer alacak NBA takımları şöyle, Philadelphia 76ers, Portland Trail Blazers, Milwaukee Bucks, Cleveland Cavaliers, Boston Celtics, Memphis Grizzlies, Miami Heat, Utah Jazz, Sacramento Kings, New York Knicks, Orlando Magic, Dallas Mavericks, Indiana Pacers, Detroit Pistons, Toronto Raptors, Golden State Warriors ve Washington Wizards. Her bir takımın NBA takımlarıyla karışmaması için kendine özel adı ve logosu bulunuyor.

NBA 2K League Takımları 

NBA 2K League'e katılacak oyuncular nasıl seçildi ?

1 Şubat 2018 itibariyle 18 yaş üstünde olan liseyi bitirmiş tüm oyunculardan dünya çapında katılımcılar başvurularını yaptılar. NBA 2K18'in Pro-Am modunda 31 Ocak 2018'e kadar ilk şart 50 maç kazanılmasıydı ve sonrasında da online bir form dolduruldu.

Sonrasında Combine draft ile tüm bu 50 maç kazanan oyuncuların sayısı kalifiye olma hakkı kazanan 72 bine indirildi. Combine modu sırasında oyuncular yalnızca 1 pozisyon seçtiler ve minimum 40 maç oynayarak değerlendirmeye alındılar. Tüm ama tüm istatistik ve maçları izlenen bu grupta, maç videoları, sayı, ribaunt ve asist benzeri tüm istatistikler, gelişmiş istatistik dediğimiz, şut zamanlaması, pas ve asist oranı, blok verimliliği gibi bir çok istatistik titizlikle incelenerek bu grup ortaya çıkartıldı. 

Combine ile yapılan gelişmiş incelemeler sonrası lig 250 kişilik bir yetenek havuzu oluşturdu ve sonrasında tamamıyla bire bir görüşmeler yapılıp kendileri daha yakından tanındı. Yapılan bire bir görüşmeler sonrasında bir komite tarafından 102 oyunculuk draft havuzunu oluşturacak ilk 2k profesyone espor oyuncuları belirlendi. 

İlk 250 kişilik grup içerisinde kadın oyuncularda olmasına rağmen ilk 102'ye girenler içerisinde bu sene hiç bir kadın malesef bulunmuyor. Bu konuya NBA hassasiyetle yaklaşıyor ve bu konuda ilgili çalışmalara devam ediyorlar. Özellikle basın toplantısı sırasında Adam Silver'da buna dikkat çekip mutlaka kadın oyuncuları da ilerleyen zamanlarda burada rekabet içinde görmek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz şeklinde belirtti. Bu lig yalnızca erkeklerin ligi olmadığı vurgusu çok değerli ve güzel. 

Maçlar nasıl yapılacak ?

Her bir takım 6 oyuncudan oluşuyor, ilk 5 oyuncu ve 1 yedek şeklinde ve de herkes kendi oyuncusunu sahada kontrol ediyor. Oyuncuların kontrol ettiği oyuncular NBA oyuncuları olmayacak. Aynı zamanda kontrol ettikleri oyuncular kendi yaratıp geliştirdikleri oyundaki kendi MyPlayerları da olmayacak, çünkü bu durum o oyuncuya harcanan zaman ve VC ile alakalı olarak farklılık göstereceği için ideal rekabeti uygun ve eşit tutmak amaçlı olarak bu şekilde ilerleniyor olacak.

Onun yerine her bir oyuncu Pro-Am modunda kendi pozisyonlarını ve Archetype dediğimiz oyuncu stillerinden birini seçip oynayacaklar. Her bir Archetype stilinin belirli beceri güçleri olacak ve buna istinaden boy vb. tipleri de bir bütün olacak. Yani kısacası 2.15 metre oyunculardan kurulu bir 5 sahada yer alamayacak. 

Archetypelar aşağıdaki gibi olacak;

POINT GUARD: Shot-Creating Slasher, Shot-Creating Sharpshooter, Slashing Playmaker, Sharpshooting Playmaker ya da Playmaking Shot Creator

SHOOTING GUARD: Playmaking Slasher, Sharpshooting Defender, Slashing Shot Creator, Sharpshooting Shot Creator ya da Pure Sharpshooter

SMALL FORWARD: Shot-Creating Slasher, Sharpshooting Shot Creator, Pure Sharpshooter, Slashing Defender ya da Sharpshooting Slasher

POWER FORWARD: Slashing Rim Protector, Rebounding Athletic Finisher, Slashing Post Scorer, Two-Way Rebounder ya da Sharpshooting Rim Protector

CENTER: Post-Scoring Athletic Finisher, Slashing Rebounder, Pure Rim Protector, Slashing Stretch Five ya da Rebounding Post Scorer

Tabi ki yine her türlü mismatch dediğimiz ters eşleşmeler işin içinde yer alacak çünkü birden çok farklı 5 numara tipi birbirine ters gelme durumları olacak ama genel olarak oyuncu güçleri seçilen pozisyon ve archetypeın türüne göre bir bütün ve bezer olacak. Yani 5 numara Pure Rim Protector gücü neyse hangi takımda bu seçilirse aynı güç ve becerilere sahip olacak. Kısacası esas bilek gücünü göreceğiz. 

Maçlar PC platformunda oynanacak ve oyuncular dilerse Playstation ya da Xbox kontrollerini kullanabilecekler. 

Takımları kimler yönetiyor ?

Her bir takımın kendine özel General Manager yani Genel Müdürü, takım direktörü ve buna istinaden belli bir çalışma ekibi olacak. Bir çok konuda farklı görevlendirmeler olabilme ihtimali olsa da genel olarak takım direktörü bir çok konudan sorumlu olacakmış gibi duruyor. Örnek olarak Magic takım direktörü Ryan Devos raporlamayı Genel müdüründen alıyor olacak ve o daha çok işi büyütmek, pazarlama ve sponsorluk faaliyetlerini yürütmek için özel çalışmalar yapıyor olacak. 18 yaşındaki Chris Toussaint'i takımın Genel Müdürü olarak atarken takım oyuncularının yönetimi ve stratejiyi kendisine bırakacağını belirtiyor. İlk sezon itibariyle lig içerisinde herhangi bir takas durumu yer almayacak bu konuda geliştirilecek olan sistem sonrası takımlar arası takaslar konuşulmaya başlanacak buna istinaden tabi ki GM'in de görevleri ve takım stratejileri genişliyor olacak. Şu aşam GM'ler daha çok koç gibi görev yapıyor olacaklar. 

NBA 2K League Draftında kimler hangi takımlar tarafından seçildi ?

 1. Mavs Gaming – Artreyo Boyd (Dimez)
 2. Celtics Crossover Gaming – Albano Thomallari (oFAB)
 3. Jazz Gaming – Shaka Browne (Yeah I Compete)
 4. Kings Guard Gaming – Mitchell Franklin (Mooty)
 5. Pistons GT – Ramo Radoncic (Lets Get It Ramo)
 6. Blazer5 Gaming – Dayne Downey (OneWildWalnut)
 7. Heat Check Gaming – Juan Gonzalez (Hotshot)
 8. Magic Gaming – Christopher Cantrell (KontruL)
 9. Knicks Gaming – Dayvon Curry (GOOFY757)
 10. Bucks Gaming – Aaron Rookwood (Drake Griffin)
 11. Raptors Uprising GC – Kenneth Hailey (Kenny)
 12. Wizards District Gaming – Johnathon Fields (Fresh Prince JT)
 13. Pacers Gaming – Bryant Colon (WoLF)
 14. 76ers GC – Ethan White (Radiant)
 15. Grizz Gaming – Larell Mitchell (Winner_Stayz_On)
 16. Cavs Legion GC – Brandon Caicedo (Hood is Glitchy)
 17. Warriors Gaming Squad – Trong Nguyen (Shawn_Win

İlk turda seçilen oyuncular bu şekildeydi, draftın tüm listesi ve oluşan takımlar için NBA 2K League'in resmi twitter hesabına bakabilirsiniz.

Maçlar ne zaman başlayacak ?

Normal sezon Mayıs ayı itibariyle başlayacak, öncesinde ise belirtilen sezon içindeki 3 turnuvadan birincisi sayılacak Draft Clash gerçekleşti bile. 1. tur ilk 10da seçilen oyuncuların karşılıklı oynadığı mücadele bir nevi sezonun en iyilerine dair bir görsel şölen ve all-star havası taşıyordu.

Maçlar nerede yapılacak ve taraftarlar nasıl izleyecek ?

Tüm maçlar NBA 2K League Stüdyosunda yapılacak. Her hafta takımlar bu stüdyoya uçacak ve yüzyüze olarak birbirlerine karşı mücadele ediyor olacaklar. Halihazırda taraftarların bilet satın alıp alamayacağı ya da kesin olarak belirlenmiş bir stüdyo yeri yok ancak yakın zamanda bunlar da açıklanacaktır. Ama elbetteki tüm bunlar yakın gelecekde olacağı kesin şeyler gibi gözüküyor çünkü Adam Silver'ın espor sevdası, Güney Amerika League of Legends finallerinde Madison Square Garden'ın çılgınca dolmasıyla başladığını iyi biliyoruz. 

League of Legends Turnuvası Madison Square Garden

Evden izlemek isteyen taraftarlar için ise tüm maçların online olarak yayınlanacağını belirtmek isterim. NBA, bu aşamada tüm medya şirketleriyle en uygun platformu bulup oluşturmak için konuşmalar halinde. Aynı zamanda maçlar Ulusal kanallarda da canlı olarak yer alıyor olacak diye de yayılan bir bilgi mevcut. Özellikle ESPN'in bu konuda ciddi girişimleri olduğunu biliyorum.

Profesyonel 2K Oyuncuları ne kadar kazanacak ?

Her bir oyuncu 2K League ile 6şar aylık kontratlar imzaladılar. 1. turdan seçilen oyuncular 6 aylık 35.000$ dolar kazanıyor olacaklar. Diğer turlarda seçilen tüm oyuncular ise 32.000$ kazanıyor olacaklar. Aynı zamanda sezon içinde gerçekleşecek 3 turnuva ve Playofflar sonunda toplamda 1 Milyon $'lık ödül de paylaştırılıyor olacak. 

Oyuncular, aynı zamanda sponsorluk anlaşmalarıyla aynı NBA oyuncuları gibi kazançlarına kazanç katabilecekler. Bir çok profesyonel oyunucunun bu tip anlaşmalar için şimdiden birer menejer ile çalışmaya başladıkları biliniyor. Oyuncular aynı zamanda sağlık sigortasına ve emeklilik planlarına da sahip olacaklar. Aynı zamanda NBA 2K League oyuncuların tüm barınma ve yaşama masraflarını da seçildikleri şehirde karşılıyor olacak bu süre boyunca. 

Neden NBA'in yalnızca 17 takımı yer alıyor ?

Öncelikli yapılan planlamada Draft gecesi açılışında Adam Silver'ın da belirttiği üzere 10-12 takım düşünülüyordu. Bir nevi bu ilk açılış sezonu hem test edip olasılıkları ve eksikleri gidermek amaçlı olarak. Sonrasında olaylar biraz daha neticelenmeye ve şekillenmeye başladığında tabi ki sayıyı giderek artırmak hedefleniyordu. Ancak yapılan açıklamalar ve sürecin son derece pozisitif ilerlemsiyle birlikte beklenenden çok daha fazla NBA takımının ilgisi ve talebi katılmak yönünde oldu ve sayı 17ye kadar çıkartıldı. Tabi ki ilerleyen hedeflerle birlikte amaç 30 takımında bu ligde mücadele etmesi yönünde. 

Free Agency (Serbest Oyuncu anlaşmaları) ya da diğer takaslar yer alacak mı ?

Daha önce de belirttiğim gibi ilk sezon itibariyle herhangi bir takas yer almayacak. Anlaşmalar ve düzenlemeler daha çok önümüzdeki sezonlarda şekil alacak gibi duruyor. Aynı şekilde Free Agency de üzerinde çalışılan bir başka konu başlığı olarak süreç içinde çözülmek üzere bekleniyor. Bütün takım GM'leri bu süreçlerle ilgili yapılan hazırlıkların son bulması ve süreçlerin nasıl olacağına dair bilgilendirmeleri sabırsızlıkla bekliyor diyebiliriz aynı NBA GM'leri gibi. Ama bugün itibariyle tüm bu detayların hiç biri kesin ve nasıl olacağına dair bir bilgimiz yok. 

Peki gelelim NBA 2K League'in biz oyunculara faydası ne olacak ?

Bir kere en başta gelişen rekabetçi yapı ve izlenen lig sayesinde, 2K yapımcılarını da daha eksiksiz bir oyun yapmak için itici güç yaratıyor olacak. Sürekli değişmeyen stabil olarak geliştirilen ve gerçek simülasyona, basketbol stratejilerine daha da derin ve detaylı olarak erişme imkanına sahip olduğumuz yıllık seri oyunlar bizlere daha da keyifli basketbol dolu, kabiliyeti yüksek, tatminkar oyunlar sunuyor olacak. Çünkü herkes oynanabilirlikteki olup bitenler yek gözden irdeleme ve gerekli geliştirmeleri profesyonel bakıştan alabilme şansına erişecek.

Profesyonel oyuncuların rekabet içindeki oynadıkları oyun kalitesi genel oyun kalitesini ve basketbol kalitesini de hep birlikte yükseltiyor olacak. İzlenebilir olması da bu oyunun hem ülkemizde daha çok yayılması ve bilgi birikiminin artması demek. 2K hali hazırda oldukça derin ve basketbol mekaniklerini, gerçekçi stratejilerle içinde barındıran bir oyun 2K League sayesinde bu gerçekçilik derinliği her yıl daha da ileriye doğru devam edecek ve tabi biz oyuncuları çok mutlu edecek.

NBA 2K League'in bizim Türkiye Simülasyon Basketbol Topluluğu; TSBT ligimize ne gibi faydaları olacak ?

Ligi ilk kurduğum 2010 yılından beri amaçladığım ve hedeflediğim şey daha fazla basketbol ile gerçek birer koç gerçek birer oyuncu olarak üst seviyede kaliteli bir rekabeti lig içinde vakıf kılabilmek oldu. Geldiğimiz bugünde de ligteki tüm koçlarımızla birlikte her yıl 1 adım öteye taşıdığımız ligimiz bu gelişen oyunla birlikte tüm katılımcı oyuncularımızın hem keyiflerini hem de bilgi birikimlerini artırıyor. Sahip olduğumuz TSBT liginden NBA 2K League'ine profesyonel oyuncular gönderebileceğimiz günlerin çok yakın olduğunu daha şimdiden hissedebiliyorum. Bu konuda özel eğilimi olan herkese de bireysel mentörlük ve gelişimlerine yardım etmek için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Sitemiz iletişim ya da forumuz üzerinden bana her zaman yazabilirsiniz. Hali hazırda mevcut youtube kanalımda da basketbol stratejileri ve NBA 2K mekanikleriyle bunları nasıl yapabileceğinize dair bir çok rehberi de bulma şansına sahipsiniz. 

Rekabetçi ve profesyonel ligin geliştireceği oyunla birlikte bizim rekabetimiz ve oyundan aldığımız keyif de paralel olarak yükseliyor olacak ve daha nice güzel TSBT sezonunda müthiş maçlarda buluşuyor olacağımızdan son derece eminim. 

Umarım yazarken bile heyecanlandığım ve keyif aldığım bu yazımı beğenmişsinizdir. Şimdi soruyorum neden NBA 2K League'in ilk Hidayet Türkoğlu'nu ya da Mirsad Türkcan'ını, Mehmet Okur'unu, Cedi Osman'ını buradan çıkartmayalım ki ? Siz varsanız ben de varım!

TSBT - Türkiye Simülasyon Basketbol Topluluğu NBA 2K Ligi

Sonsuza dek. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com