NBA 2K18 ai yapay zeka

Kullanıcı Oyu: 2 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

NBA 2K18, AI yani; yapay zekada gelmiş geçmiş en iyi spor oyunu olabilir. NBA 2K yapımcıları ai üzerine çalışmalarını yıllardır sürdürüyorlar ve yaptıkları güncel çalışmalar illa ki o yıl içinde kendine yer bulmuyor, yapılan planlamalar yıllara yayılarak devam ediyor, malesef insan hayatımızın gün saati hepimiz için hala 24 keşke daha uzun olsa. Her yıl yapay zeka ve basketbol elementlerine dair eksik kalan her yönde yepyeni geliştirmeleri ve çok daha zeki yapay zekayı bizlere sunmaya devam ediyor 2k.

NBA 2K18, 3 yıl önceden beri planlanıp temelleri atılan ancak bu sene ilk defa oyuna adapte edilen yeni bir yapay zeka sistemiyle karşımıza çıkıyor. Bu yeni sistem adı FlowTech ve yeni oyunla hayatımıza basketbola dair ne yenilikler katacağına dair bir kaç gün önce minik videolarla birlikte 9 adet tweet hazırlamıştım. FlowTech teknolojisi anlık tüm saha organizasyonu ve koç tarafından uygulanması istenen sete göre, set içindeki hedef oyuncuların sürekli olarak karar mekanizmalarını geliştirip farklılaştırması üzerine kurgulandı. 

FlowTech'in kurgulanma sebebi de Offball savunma ile yapay zekadan önde olacağımızı düşünen biz insanları şaşkına uğratmak ve bunu basketbol okumaları içerisinde gerçekleştirmek. CPU'dan daha zeki olduğumuzu sandığımız kısa yollardan onu kandırma imkanlarını da tanımamak üzerine şekillendi. Online Turnuvalarımızdan TSBT NBA 2K Sim liginin de sahip olduğu temel onball kuralı bu sistemin kendini aktif etmesiyle artık iyice geçersizliğini ortaya koymaya başlıyor. Sebebi ise, geliştirilen 1e1 organik oyun ve hareketlilik gelişimleri üzerine yapay zekanın da yaptığı bu anlık okuma ve değişkenler offballun geçmiş yıllardaki gereğinden fazla olan oyunsal gücünü onball/offball dengesinde bir strateji tercihi bir savunma yapısı tercihine basketbol gücü olarak dönüştürüyor, çünkü her 2 tercih de aslında risk/kazanç faktörlerinde kendine dengeli olarak yer buluyor artık, NBA 2K18 ile birlikte. Neyse fazla uzatmadan esas konumuz yapay zeka gelişimine gelelim, detaylara ve yeni neler göreceğimize bakalım..

Aşağıda daha önce de TSBT Resmi Twitter hesabında paylaşmış olduğum yapay zeka gelişimi tweet serisini bulabilirsiniz. Seri tweetler önce NBA 2K17 aynı set oyununu sonrasında NBA 2K18 ilk planlamasını ve daha sonrasında geliştirilen yeni hareketlenme motoru ve FlowTech sisteminin birleşimiyle ortaya çıkan sayısız farklı karar mekanizmalarını ve nasıl artık CPU'yu eskisi gibi kandıramayacağınızı gösteriyor.

 

 

Gördüğünüz üzere artık oyuncuların aldığı pozisyonlar ve verdiği kararlara istinaden savunmada hareketlenmelisiniz, önceden yaptığınız hep bunu tekrar ediyor okumanızla kandırma yapmanız giderek zorlaşacaktır, hareketlenmeleri takip edip gerçek bir basketbol maçında olduğu gibi elinizden geldiğince en iyi şekilde etkiye saygı duyarak tepki verip hareket etmelisiniz aksi takdirde çok fazla şaşkınlığa uğrayıp potanızda sayı görmeniz artık çok daha olası görünüyor. Her zaman belirttiğim gibi oyun oynamayın basketbol oynayın!

Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur, sizler de düşüncelerinizi bizlerle forum konumuzda paylaşın, bize destek olun, yeni yapay zeka uygulamalarını nasıl bulduğunuza dair fikirlerinizi forum konumuzdan da bizlere iletin.

TSBT NBA 2K Sim Online Ligimize de başvurunuzu hemen buraya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com