NBA 2K18 gameplay yenilikleri

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

NBA 2K18 Baş Yapımcısı Mike Wang abimiz, geçtiğimiz hafta gameplay yani oynanabilirliğe dair yeni çıkacak seride göreceğimiz yeniliklerden bir blog yayınladı. Blog'da göz önüne çıkan detayları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Eğer yazının tamamını ingilizce olarak okumak isterseniz "The feel of the game" diye başlayan blogu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İşte NBA 2K18 ile daha da farklılaşacak oynanabilirlik geliştirmelerinde bana göre öne çıkanlar;

  • Oyun animasyonları dünyasında "canned" diye tanımladığımız yani sonucu daha önceden belli olan 2li animasyonların ortadan kaldırılması ve kontrollerde yaşanılan tepkisizlik hissiyatının giderilmesi amacıyla animasyon ve motion yani hareketlilik motoru tamamen yeniden yaratılmış (Bu 2k şirketini içeriden iyi tanıyan biri olduğum için oldukça ciddi bir şey olduğunu sizlere iletebilirim, kolay kolay topyekün bu tip değişimleri EA gibi adlandırmazlar ki burada da nispeten üstü kapalı geçirmişler). Bundan sonra artık sol analog ile verdiğiniz komutlar ve oyuncunun özellikleri (Attributes) tamamen sahada hareketliliğinizi yönetiyor olacak, kısacası anlamsız gelen animasyonların içinde sıkışarak hareket etmekten uzaklaşma hedefleniyor, gerçekleşirse öpüp başımıza koyalım.
  • Sağ analog ile şut atarken geçen seneki saat yönlerinde mancınık gibi hedefleme artık kaldırıldı, bence düşünce güzeldi ama yeterince iyi oyuna etmenleştirilemedi bir de zaten yeniliğe açık olmayan için oldukça zordu yalan yok tabi, şut girme olasılığı artık bir çok faktörün işin içine katıldığı şekilde gerçekleşiyor olacak, yani metreyi doğru şekilde doldurmak tek başına isabetli şut atmaya yaramayacak; analog becerisi, basketbol IQ'su, oyuncu şut reytingi ve şut formunun tamamı bu isabet oranında ortaklaşa bir bütünde yer alacak. Malesef üzülsem de Green denilen yeşil release hala oyunun içinde ancak NBA 2K18'deki kadar cheesy olmayacak çünkü şut zamanlaması yalnızca metreyi en iyi şekilde doldurmayla gerçekleşmeyecek.
  • Zaten kendim kullanmıyorum ancak kullananlar ve oyun kalitesinin basketbol anlamında artması için faydalı olduğunu düşündüğüm oyuncunun ayağında bulunan metre artık kafasının kenarında şut atarken beliriyor olacak. Geçtiğimiz senelerde atılan şutun kalitesini ileten geri bildirim bu seride 2k18 ile birlikte size yapılan savunmanın da ne kadar iyi ya da kötü olduğunu size bildiriyor olacak ki bu da çok iyi bir geri bildirim. Bu bildirimler iyi savunmadan kötüye doğru şu şekilde; Smothered, Heavily Contested, Lightly Contested, Open, Wide Open.
  • Oyuncuların sahip olduğu turnike paketleri çok daha fazla paketler eklenerek güncelleştirilmiş. Bu paketlerden bazıları; Euro Specialist, Floater Specialist, Crafty vb. şeklinde devam ediyor bu da turnikelerde her oyuncun daha kendine özel hareketler çıkartmasına yardımcı olacaktır.
  • Kilo ve güç artık post-up oyunlarında çok daha kendini belli ediyor olacak ve eski serilerde olduğu gibi post-up oyunlarında birden fazla komboyu çok daha rahat kontrol ederek oyuncumuzla sonuca gidebileceğimizi iletiyor blogda, 2K17'de sanki post-up kombinasyonların buton maplemesinden kaynaklı bazı arızalar var gibiydi bunu da oyun çıkar çıkmaz bizzat 2K yapımcılarına iletmiştim özellikle post-uptan sorumlu yapımcıya umarım 2k18'de daha kombinli post-up oyunlarımız geri dönmüş olacak.
  • "Receiver Control" denilen; pası atmak istediğiniz oyuncuyu kontrol etme ve ne şekilde pas atmayı istediğinizi diğer tüm serilerden çok daha iyi ve düzgün bir şekilde gerçekleştirebileceğiz. Bu da post up vb. durumlarda daha rahat istediğimiz oyuncuyla istediğimiz noktada topu buluşturabilmek oluyor. 
  • Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan sanki varolmayan görünmez bir duvara çarparak savunulduğumuz hissi yaratan durumlar üzerinde son derece fazla durulmuş ve gelişmesi için fiziksel anlamda bir çok yeni özellik eklenmiş bu da daha gelişmiş 2li kapışmayı bizlere sunuyor olacak gibi gözüküyor. Aynı zamanda sahipsiz olan toplarda sayısız çok daha fazla kapışma topa sahip olmak için fiziksel çekişme ve 2den fazla oyuncunun topa sahip olmak için gösterdiği mücadelelere dair bir çok yenilik yapılmış ve bu mücadele daha kora kor, hustle mücadeleler dediğimiz durumu ortaya koyuyor olacak. Kısacası parke de daha büyük bir savaş kendine yer bulacak. Savaşçı oyuncular sahada kendini daha da iyi belli ediyor olacak.

Evet genel hatlarıyla yazılan Blog'dan sizler için önemli noktaları ayıkladığım düzenlediğim yenilikler bu şekilde gözüküyor. Bakalım 2K bu sene bize geliştirdiğine inandığı şeyleri ne denli gösterebiliyor olacak bunu ilk etapta 8 Eylül'de Playstation 4 ve Xbox One'da yayınlanacak Prelude Demosunda kendimiz test ediyor olacağız. Yepyeni ve çok daha çekişmeli bir oyunla 2K18 umarım çoğunluğun beklentilerini karşılıyor olur.

Bu okuduklarınız sizler için ne ifade ediyor, NBA 2K18 ile görmek istediğiniz oynanabilirlik yenilikleri neler, bizlerle forum konumuza tıklayarak paylaşabilirsiniz.

Hepimizin son derece keyif aldığı bizim için de artık bağımlılık haline gelmiş NBA 2K TSBT turnuvamız da sizlerde yer almak isterseniz başvurunuzu buraya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. NBA 2K, TSBT ile çok daha keyifli ve heyecanlı, bu rekabete siz de hemen şimdi ortak olun!

NBA 2K18'e dair tüm aradıklarınızı sitemizde bulabilirsiniz. Son haberleri almak için sitemize buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com