NBA 2K17 Gameplay Yenilikleri

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Evet OnlineLig takipçileri yılın o zamanı çoktan geldi çattı. Kendini her zaman NBA 2K ile Türkiye’de ve Dünya’da bir adım önde tutmayı başarmış bir topluluğun kurucusu olarak tabi ki benim için en keyifli ve mutluluk verici zamanlar NBA 2K’dan yeni Gameplay (Oynanabilirlilik) bilgilerimi sizlerle paylaştığım zamanlar oluyor. Hazırladığım NBA 2K17 Gameplay Yeniliklerine istinaden daha da detayında sormak istediğiniz tüm soruları tabi ki haberi okuduktan sonra Forum konumuzda bana sorun iletin ve keyifle oyunun muhabbetini edelim. (Forum Linki sonda.)

NBA 2K17'DE YETENEK ÖNEMLİ

NBA 2K17 Gameplay yani; oynanabilirlilikte yepyeni ve çok keyifli bir şut mekaniğiyle geliyor. Bundan sonra NBA 2K’da smaç vurduğunuz zamanlar dışında her şutta zamanlama mekanizması aktif olacak.

NBA 2K17 Gameplay Yenilikler 5

Jam shot, turnike, huk, son saniye pullupları ( hareketli şutlar ) yarı sahadan ve hatta kendi sahanızda tüm şutlarınızın dahi zamanlaması olacak. Her şut çeşidinde zamanlama mekanizmasıyla en doğru komutu sağlamak oyuncuların yetenek seviyelerine bağlı. Bastım attım girerse benimdir girmezse hiç benim olmamıştır mantığı artık yok. Turnikede mi zamanlı! Dediğinizi buradan duyuyorum o yüzden turnike detayına inelim. Turnike zamanlaması tüm oyuncuları geçtiniz etrafınız bomboş rahat bir turnike bırakacakken hiç bir şekilde sizi cezalandırmıyor aksine turnikelerinizi kalabalık durumlarda çok daha iyi kontrol edebilmeniz için size ekstra avantaj sağlıyor olacak. Diyelimki kontak halinde bir turnike atıyorsunuz tüm kontrol sizde oyuncunuzun ve savunmanın tüm özellikleri yine işin içinde olmakla birlikte sizin verdiğiniz komut artık kesin sonucu belirliyor olacak.  Kontrol yeteneğinizi antrenmanlarla geliştirdikçe efsane enstanteneler yaratmak artık size bağlı. Ve tabiki bu demek değilki doğru zamanlamayla sabahtan akşama orta sahadan basket atarım; her zaman doğru oyuncuyla doğru yerden akıllı şut tercihleri yapmalısınız.

Şutlarda bir diğer yetenek unsuru şutunuzun yönünü doğrulama mekanizması. Normal attığınız jamshotlarda eğer Pro Analog yani Sağ Analog kullanıyorsanız şut için yapmanız gereken ya tamamen aşağı çekmek ya da kareli atış için tamamen yukarı itmek. Bu özellik bu oyunu alıp ilk defa oynayan ya da keyifle bir kaç maç yapanları çokta etkileyecek bir özellik değil korkmayın çünkü, hala Xbox’ta X, Playstation’da Kare tuşlarıyla şutunuzu atabiliyorsunuz. Tam aşağı çekmekten kasıt saat yönüyle analoğunuzu tam 6 yönünde çekmek ya da tam 12 yönünde çekmek. Mekanizma, eğer tam anlamıyla 6 yönüyle şutunuzu atar ve zamanlamayı da tuttturursanız size şutun daha verimli yüzdeyle girmesi yönünde boost yani avantaj sağlıyor eğerki, yönünüz kayarsa buna istinaden tabi ki daha çok tuğla atmanızda fazlasıyla olası. Benim gibi Pro Analog ile şut atanlar için keyifli bir yıl olacak gibi gözüküyor çünkü kendini rekabet ortamında diğerlerinden ayırmak istiyorsanız artık Pro Analog ile şut atmaya alışmalısınız. Tabi ki tüm bunlar kazanç/risk denklemi içerisinde yani olaki saat 6 yönünü tam tutturamadınız o ekstra avantajınız tamamen kayboluyor ki bilenler bilir zor bir iş ve el becerisi gerekli her zaman en doğrusunu basabilmek için.

Şut Metreside değişti, eski oyunlarda olduğu gibi ortada tutturmak diye bir şey yok, şut metresi artık tamamen doluyor olacak doğru zamanda bırakırsanızda oyuncuya göre en isabetli şutu atıyor olacaksınız. Oyuncuların saha içinde hot/cold denilen daha iyi şut attıkları hot ya da kötü oldukları cold alanlara göre metrenin etrafında kırmızı ya da mavi renkler size yardımcı olacak.

Gelelim Dribbling konusundaki yeniliklere, işte bu olay yepyeni bir şekilde ve çok daha oyuncu yeteneğini Pro Analog kullanabilenleri ödüllendirecek ve diğer oyunculardan farklılaştırılacak hale geldi.

NBA 2K17 Gameplay Yenilikler 3

Geçen yıl oyuna sahip olanların bildiği Signature Size-Ups denilen Pro Analoğumuzu herhangi bir yöne yaptığımızda o oyuncuya özel bir dribbling kombosu gerçekleşiyordu ancak; bu kombo tamamen CPU tarafından hazır bir şekilde gerçekleşiyordu yani hiç bir şekilde oyuncunun kendi kontrolü söz konusu değildi, bir tuşa basıp bekliyordunuz. Şimdi ise işler çok değişti. (Pro Analog ile yıllardır haşır neşir olduğum için şimdiden mutluyum, gururluyum!) Artık Signature Size Up parçalara bölündü.. Bu ne demek ? Signature size-up özel dribbling kombolarını artık oyuncuların Pro Analog ile yaptığı bir dizi hareket tamamlıyor olacak. Mesela diyelim ki Stephen Curry için “Bacaklarının arasından ve sonra arkasından” topu geçirdiği özel Size-Up driblingi için artık sağ analoğu bir kez sağa yapmak yerine 3 ya da daha fazla farklı Sağ Analog hareketini siz oyuncuların gerçekleştirip hareketi kombolamanız gerekecek ya da “yapamayacaksınız”. Şu an TSBT’deki bazı koçları düşününce çılgınlar gibi güldüğümü bilenler bilir. Tamam tamam TSBT'ye laf yok.

NBA 2K17 iyi oyuncuyla kötü oyuncuyu, sürekli antrenman yapanla yapmayanı ayırmaya geliyor dostlar ne dedik başlarken "yetenek önemli". Bitmedi tabi ki bir başka yenilikte benim de şahsen bayıldığım, hatta mest olduğum bu zamana kadar nerelerdeydi diye hayıflandığım “Top Çalma mekaniğine” geliyor. Oh be arkadaş dedirtecek cinsten yepyeni ve farklı sonuçlar doğuran artık birbirinin aynı hazır top çalma animasyonları yok. Yeni sistemde birden fazla faktör hesaba katılıyor, topa sahip olanın yaptığı hareket, savunmacıya göre ne kadar açık ya da korunaklı olduğu, kalabalık bir alan mı açık bir alan mı ve tabi ki oyuncuların dribbling ve savunma yetenekleri bir potada eritilip yeni top çalma sistemi ortaya çıkıyor. Yetenekli savunmacılar doğru zamanlama ve doğru okumayla kendilerini diğer seviyeye taşıyabilecekler. Top çalmalar artık topa dokunduğunuzda bir çok sonuç gösterecek mesela top ortaya düşecek ve tüm oyuncular onun için savaşacak, ya da dışarı gidecek kenarlardan, ya da elinizden alınacak ama son top ortadayken bile kimin ele geçireceğinin belli olmadığı savaşlar/mücadeleler yaşanacak. Yine ve tabi ki sağ analog Pro Analog burada da devreye girecek ve "hücumcuya doğru" işaret ederseniz sert bir şekilde topu çalmaya çalışacak, "geriye doğru" çekerseniz topu elinden alıp gitmeye çalışacak, "sol ya da sağ" yaparsınız bu yönlere doğru topu çalmaya çalışacaksınız. Ama unutmayın yanlış zamanlama sizi hemen foul problemine sokacak! “Basketbolda savunma top çalmak demek değildir.”

Bloklara gelelim, onlarda bir sonraki aşamaya taşınmış ve iyice geliştirilmiş. Tabi gözünüzde bazen tam canlanamasada ben yine de anlatmaya çalışıyorum ama kısacası artık kısa zıplamalı blok denemeleri, yetiştim yetişiyorum gibi yalandan blok deneyen oyuncular, hem savunma yapıyor gibi gözükeyim ama poster olmayayımda biraz yanda kalayım türü blok denemeleri ve tabi harbi blokçuların 10. Sıraya topu attığı bloklar vs. hepsi topu daha iyi analiz eden ve gözlemleyen topla ilişiği geliştirilen sanal oyuncularımız tarafından bizlerin kontrolünde sunuluyor. Ve bunları da siz kontrol edebileceksiniz. Diyelim ki eforu düşük gözükmemek için ama yorgunluğunuzu da artırmaması için yalandan göstermelik bloğa L2/LT ye yarım basarak blok tuşuna basarsanız o şekilde bloğa çıkacaksınız. (Arada bir "yorgunluk" sözü kaçırdım ama detayları aşağıda)

NBA 2K17 Gameplay Yenilikler 1

Unutmadan artık ellerin kolların birbirlerinin içinden geçtiği, yine ellerin çemberin içinden geçtiği durumlar neredeyse artık kendini hiç mi hiç göstermeyecek yepyeni hareket yakalama özellikleri ve geliştirmeleriyle 2k bu konuda da kendini tüm spor dünyasında bir adım öne taşıyor.

FİZİKSEL BASKETBOL 

Gelelim Basketbolun Fizikselliğine, özellikle NBA'de bazı anlarda adeta bir boks dövüşünü andırır fiziksel temaslara tanık oluruz. NBA 2K17 ile birlikte bu durumda kendini çok daha fazla hissetiriyor.

Özellikle Post-Up iyice geliştirilmiş ve kendine iyi pozisyon almak isteyen uzunların savaşları bambaşka bir aşamaya taşınmış. Sadece ve sadece Post-Up pozisyon savaşı ve hücum/savunma mekanikleri için özel 700 yeni animasyon eklenmiş. Ve şahsen bir diğer en çok mutlu olduğum konulardan biri Ribaunt, ribaunt, ribunt! Ribauntlar artık eskisi gibi değil! Yüzlerce yeni animasyon eklenen ribauntlarda artık hazır sonuçlar basıyım ribaunt tuşuna en yakındaki adam alsın dönemi bitti. Ribaunt savaşları başlıyor, elle tutup çekmekmi dersin havadaki topu 2-3 ayrı oyuncunun tiplmesimi dersin, tipleyerek zamanında Lakers serisinde Vlade Divac’ın orta sahaya ribaunt tiplemeye çalışması  mı dersin (Sonucu biliyoruz Horry'nin efsane 3lüğü), Dennis Rodman’ın hücum ribaunt şovu mu dersin hepsi oyunda beyler! Ribauntlardaki fiziksel savaş ve topun canlılığı muhteşem ötesi olmuş. Bir çok tipleme varyasyonu ve ribaundu alıp smaçla bitirme durumları efso diyorum. Boxout yapmaya şimdiden başlayın derim savaş büyük hazırlanın!

Topsuz durumlarda da artık oyuncuların birbirileriyle çok daha fazla el, kol, itme, yolunu kapatma, omuz atma vb. sayısız sahayı dar etme eylemlerini görüyor olacağız. Öyle parkta gezer gibi hücumda gezme günleri bitmiş. On-ball savunması da tabi ki bundan çok güzel payını almış ve artık daha fazla olması gereken foul durumları oyuncunun üzerine full sprint gelip sanki orda yokmuşçasına içinden geçme durumları vb. artık gitmiş. 

NBA 2K17 Gameplay Yenilikler 4

Fiziksellikte en son dikkat çekmek istediğim yer ise yorgunluk ve sakatlanmalar. Yorgunluk arkadaşlar yorgunluk çok güzel olmuş hem de çok! Fifa oynayanlarında biraz tahmin edebileceği gibi 2 tip yorgunluk var. Birincisi kısa dönemli, diğeri de uzun dönemli. Bunları tetikleyen bir çok faktör var, bloklar, ağar temas içine girmek, full sprint hızlı koşu(R2), smaç basmak ve daha niceleri evet. Kısa dönemli bu etmenler hem kendi içinde tekrar ederse kısa dönemde hem de tabi ki uzun dönemli yorgunluğu son derece artırıyor ve de sahadaki hareketliliğinizde son derece kendini gösteren  yavaşlama ve reytinglerinizde büyük düşüşlere sebep oluyor. Artık R2 ile koşamaz hale geliyorsunuz ya da fazla driblling ile topu elinizde tutarsanız kaybetme olasılığınız artıyor gibi. Ve tabi ki bu da yorgunluk arttıkça oyuncularınızın daha fazla sakatlanması anlamına geliyor ve oyun içi bir çok bu faktörlerden sakatlanma senaryoları da bizleri bekliyor.

Evet oyun ve basketbolseverler daha anlatacağım çok daha fazla şey var Gameplay’e ve NBA 2K17 Yeniliklerine dair ancak yaz yaz bitmiyor bu yüzden hem burada anlattıklarımın detayları hem de daha farklı bir çok detayı ve merak ettiklerinizi bana forum konumuzda sorun ben de hepsini tek tek cevaplamaya ve sizleri bilgilendirmeye devam edeyim. Hadi sorularınızı ve düşüncelerinizi konumuza bekliyorum.

TSBT - Türkiye Simülasyon Basketbol Topluluğu Ligimizin NBA 2K17 yeni sezon başvurusunuda buradan yapabilirsiniz.

Unutmadan NBA 2K17 çıkış tarihi, erken siparişte 16 Eylül normal olarak ise 20 Eylül’de satışa sunuluyor.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com