NBA 2K17 ile Gerçekci Basketbol Deneyimi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bizim en büyük hedefimiz piyasadaki en gerçekci spor oyununu yapmak”. Andrew Blumberg - 2k Sports Marka Müdürü

2K Sports marka müdürü Andrew Blumberg, Gamescom 2016’da gazetecilere bunu söyleyerek sunuma başladı. Bu hedefi gerçekleştirmek sahiden zor bir iş ancak; NBA 2K geliştiricisi “Visual Concepts” ekibi ve yayıncı 2K bu işi gerçekten ciddiye alıyor. NBA 2K17 ile ilgili olan hemen hemen her gelişme ve açıklamayı günümüzdeki basketbol dünyasının bir yansıması olarak görebiliriz.

2K Sports Gamescom sunuma Avrupa Basketbolu üzerine odaklanarak başladı. Yeni oyunda avrupa ile ilgili bir kaç yenilik göze çarpıyor. Öncelikle İspanya’nın yıldız forveti Pau Gasol ve İtalya’nın yıldız oyuncusu Danilo Gallinari belirli bölgelerde NBA 2K17 oyununun kapağında yer alacaklar. Bir diğer yenilik ise Euroleague konusunda Blumberg basın mensuplarına verdiği demeçte ilk kez 21 Euroleague takımının oyunda güncel bir biçimde yer alabileceğiydi. Blumberg açıklamasında, eski oyunlarda bir yıl geriden gelmek zorunda olduklarını ve bunun nedeninin Euroleague takımlarının kadrolarının sonbahar başında oluştuklarını gerekçe olarak gösterdi.Euroleague’in yeni formata geçmesi ile birlikte artık oyunda takımları güncel bir şekilde görebileceğimizi söyleyebiliriz en azından yapılan açıklamalar umutlarımızı fazlasıyla arttırıyor.

Oyunla ilgili olan en büyük duyurulardan birisi tabiki dünyadaki basketbolseverlerin unutamadığı 1992 Dream Team’in oyunda yer alacak olmasıydı. 1992 Dream Team, NBA 2K13'den beri ilk kez oynanabilir olacak. İşin üzücü yanı ise bu takımı oynayabilmek için oyunu erken sipariş ile almanız gerekiyor. Bu gibi satış yöntemleri için ne düşündüğünüz farketmeksizin bu kadro için heyecanlanmamak elde değil. Michael Jordan, Sir Charles Barkley ve Larry Bird’lü unutulmaz kadro bizleri bekliyor. Buna ek olarak şu anda USA Olimpiyat takımını çalıştıran Mike “Coach K” Krzyzewski oyunda 2KU olarak yer alacak olan tutorial bölümünün seslendirmesinde yer alacak.

2K Sports Gamescom sunumunu yeni gelecek olan NBA 2K17 oyunundan bir çeyrek oynanış göstererek kapattı. Yeni oyun ile ilgili gözümüze çarpan ilk şey ışıklandırma ve grafiklerin eski oyuna göre geliştirilmiş olmasıydı. Blumberg, Visual Concepts ekibinin ışıklandırma konusunu geliştirmek için çok çaba harcadığını ve yeni oyunda her salon için o salonun orjinal ışıklandırma sisteminin olacağı müjdesini verdi. NBA 2K serisinin bu yeniliği biz oyun oynarken TV’den basketbol maçı izler gibi hissetmemiz hedefine ulaşmak için yaptığı bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncu yüzlerine gelecek olursak, oyuncu yüzleri yine cam gibi pırıl pırıl, bazı saçma sapan yakın planlar dışında yüzler inanılmaz derecede gerçekçi gözüküyor.

Bunlara ek olarak Blumberg bazı gameplay değişikleri ile ilgili de bilgi verdi. Her oyunda olduğu gibi Visual Concepts ekibi kullanıcılara tam bir kontrol hissi vermek için sıkı bir biçimde çalışmış. Buna ek olarak oyundaki yorgunluk sistemi ile iligili bazı yenileştirmeler yapılmış. Artık oyuncularınız yorulduğunda komutlara daha yavaş tepki verecekler, şutlarını kaçırmaya başlayacaklar ve sakatlıklara daha yatkın olacaklar. Simülasyon oyunu oynayanlar için bunlar zaten bilinen ve simülasyon maçları kazanmak için dikkat edilmesi gereken şeylerin başında geliyordu. Oyuncularınıza iyi bir rotasyon uygulamadan başarılı olmak gerçekten zor gözüküyor.

Visual Concepts ekibi, Ribaund sistemi üzerine de çalıştıklarını ve Ribaund sistemini gerçek basketboldaki şekline yaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Blumberg yaptığı açıklamada; geçtiğimiz oyunda ribaundların bir çoğunun temiz bir şekilde savunma takımı tarafından alındığını ve gerçek basketbolda bu durumun bu şekilde işlemediğini, ribaundlar için gerçekten fiziksel bir savaş verildiğini söyledi. Artık yeni oyunda ribaundlar için pota altında daha sıkı kavgalar göreceğiz. Bir başka ribaund gelişimi artık topu çevrenizdeki oyunculara tipleyebileceksiniz. Ribaund konusuna ek olarak top çalma konusunda da önemli yenilikler var. Top çalma artık eski oyunlardaki kadar istismar edilemeyecek.

NBA 2K17 bu haliyle yine çok başarılı bir yapım olacak gibi gözüküyor. Basketbol oyunu konusunda sektörü domine eden 2K bu sene de daha gerçekci bir oyun hazırlamak için çok çaba harcamış gibi görünüyor. Her sene en gerçekci spor oyununu yapmak hedefiyle koşulan maratonda 2K Sports yine finiş çizgisini tek başına göğüsleyecek gibi gözüküyor.

İngilizce Kaynak: Okumakta olduğunuz haber IGN’dan Jose Otero tarafından hazırlanmış olup 2K Sports’un Gamescom sunumunda anlattıkları ve hedeflerini içermektedir.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com