Soru TSBT-TSFT Yeni Sezonlar Öncesi Durum Değerlendirmesi,Öneriler,Şikayetler..

02 Ağu 2017 10:57 #1 Yazan: Dersoy
Merhaba arkadaşlar ben Doruk Tsbt organizasyonunda iki yılı aşkın süredir bulunmaktayım. Katıldığım ilk günden itibaren yapılan tüm sezonlara aktif olarak katıldım ve ligin bünyesindeki iletişim gruplarımızda,sitemizde elimden geldiğince fazla katkı vermeye çalıştım. Yeni sezonun başlamasına 1 ay kala ligimizle ilgili bir takım önerilerimi düzeltilmesini düşündüğüm mevzuları beraber geliştirmemizi istediğim durumları başlıklar halinde sıralamaya çalışacağım.

KOÇLARIN AKTİFLİK DURUMU
1 maçın 1.30 saat sürdüğü bir oyunda aktiflik konusunun sıkıntı olması çok normal ayrıca tsbtnin Türkiye içinde başka örneğinin olmamasının sebebininde bunu nispeten çözmesi ve kaliteli koç profiline sahip olması olarak görüyorum. Yine de bu konuda gerekli önlemleri her sezon almazsak geriye gidebileceğimizi düşünüyorum.Daha önce de önerdiğim gibi ligin başladığı günden itibaren ilk 1 hafta içinde 3 ile 5 arası bir maç yapma zorunluluğu herkesi dengede tutacak sağlık vs problemleri olan koçumuzuda diğer koçların hakkını yemeden elimine etmemizi sağlayacaktır.Ayrıca ligin son haftasına girdiğimizde bir maç barajı konularak bu barajı geçemeyenlerin maçlarının sıfırlanmasına böylelikle son günlerde sadece poff yarışında olanların rahatça iddiası olmayanları yenerek ligin rekabetini azaltmasına imkan vermemeyi başarmalıyız. Bu şekilde lig sonunda 20 maç yapan koçlarımızla 2 maç yapan koçlarımızın olduğu puan durumunun görüntü kirliliğinden de kurtulmuş oluruz.

FA,DRAFT ve TAKASLAR
FA geceleri özellikle son zamanlarda ligin en ateşli bölümü olmakla birlikte kuralların sık değişmesi nedeniyle bazı tepkilere yol açmaktaydı. Sezonlar başlamadan bu konularında başkan tarafından bir standarta bağlanması ve sezon içinde değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Yukarıdaki başlıklar için benim naçizane önerilerime gelirsek FA de ikinci oyuncu alma kuralının kaldırılmasını kaç koç katılmışsa o sayıda fa oyuncu olmasını yani her takımın kadroya bir oyuncu katmasını 87+ 75- oyuncunun olmamasını bu şekilde çöp diye tabir ettiğimiz fa lerinde alan koça katkı sağlamasının iyi olacağını düşünüyorum.Hatta becerebilirsek All Star seçmeleri gibi bu rating aralığındaki oyuncular koçlar tarafından oylanarak seçilsin. Draft sistemimize gelirsek bu sistemin fazla maç yapana ödül vermesi nedeniyle kusursuza yakın olduğunu düşünüyorum sadece bir sonraki sezon için takaslarda sonraki sezon draft haklarınıda takasa sokabilecek bir sistem olayı daha keyifli hale getirebilir. Ayrıca lig gerçekliği üzerinde duruyorsak fa sistemi daha adaletli bir hale gelirse fa oyuncusununda takaslanabilmesini ve bir oyuncunun sadece bir kez takaslanabilme kuralının kalkmasını ve ligimizin üçlü takaslara izin vermesi gerektiğini düşünüyorum.

SAKATLIK KONUSU
Bu konuda başkandan ya da ilgilenen arkadaşlardan isteğim sakatlık açık olacaksa sezonlarda oyunun sakatlık mekanizmasını nasıl işlettiğini bize daha basit bir şekilde anlatmalarıdır. Oyuna gerçeklik katması konusunda bende açık kalması gerektiğini düşünüyorum ama bu işin tamamen şansa bağlı olduğunu düşünmek çoğu koçun bu olaya soğuk bakmasına neden oluyor.

MAÇ GİRDİSİ İSTATİSTİKLER ve MAÇ SONU YORUMLARI
Bu konuda sitemizi tek başına hazırlayan başkanın emeğine saygı duymakla beraber dışarıdan sitemizi takip eden insanların istatistik fazlalığından ziyade yazılara odaklandığını düşünüyorum. Bu yüzden geçen sezon getirilen maç sonu ropörtajların devam etmesini ancak maç fazlalığı olan durumlarda sezon öncesi,sezon ortası, poff öncesi , final gibi kısımlara ayrılarak koçlardan beklenmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Sosyal medyada ya da kendi sitemizde ligimizi tanıtan etkinliklere hep beraber katılım göstermemiz yine tsbtyi daha ileriye taşıyacaktır.

YARDIMCI KURUL
Yukarıda bahsettiğim durumları ve bunun dışında kalan yüzlerce konuyu takip etmesi ve başkana yardımcı olması için lig içinden ufak bir kurul oluşturulması takas maç girdileri oyun içi adminlik gibi görevler için başkanın yükünü hafifletmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde uzun zaman önce bıraktığımız keyifli mini etkinliklerimize devam edebiliriz. (All Star maçı, yılın koçu yılın çaylağı seçmeleri vs )
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

02 Ağu 2017 11:09 #2 Yazan: TheRingHunter
Kisa bir yorum yapacagim.

Ligde eski özlenen ortam araniyor bence. 2 3 sene önceden bahsediyorum. İnsanları kısıtlayıcı ve zorlayıcı yükümlülüklerden (özellikle site konusunda) kurtulmak gerekiyor diye düşünüyorum. Ayrıca para ile puan alma gibi durumların Tsbt geleneklerine yakışmadığını düşünüyorum. İlla FA olacaksa sezon ici kazanilan puanlarla FA olmalıydı diye düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

02 Ağu 2017 11:28 #3 Yazan: istanblue58

TheRingHunter Yazan:: Kisa bir yorum yapacagim.

Ligde eski özlenen ortam araniyor bence. 2 3 sene önceden bahsediyorum. İnsanları kısıtlayıcı ve zorlayıcı yükümlülüklerden (özellikle site konusunda) kurtulmak gerekiyor diye düşünüyorum. Ayrıca para ile puan alma gibi durumların Tsbt geleneklerine yakışmadığını düşünüyorum. İlla FA olacaksa sezon ici kazanilan puanlarla FA olmalıydı diye düşünüyorum.


Bu konudan bende rahatsizim. Mac girdileri elbet yapilmali ama zorlayici degil tesfik edici olmali

FA da ise paranin degilde mac girdileri sosyal medya uzerinden TSBTnin gelisimine bu yonde katki saglayanlarin yuksek FA puanlarina sahip olmasi gerektigini savunuyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

05 Ağu 2017 00:13 #4 Yazan: JABS_20
Öncelikle herkese tekrar merhabalar!

2K18 in çıkmasına gün saydığımız bu günlerde, Doruk arkadaşımız yerinde bir paylaşım yapmış ve önerilerini sunmuş benim de nacizane bir kaç yorumum olacak bunun hakkında.

1-Bence aktiflik konusu tamamen oyuncuların elinde olduğu için, bu konu için yapılacak pek bir şey olmadığını düşünüyorum. Oyuncuların oyuna ve organizasyona olan ilgilerini kaybettirmemek bu noktada en önemli hedef olmalıdır.Kısıtlayıcı zorunluluklar yarardan çok zarar getirecektir.

2-Draft sistemi gerçekten güzel bir şekilde işliyor buna kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Aynı şekilde Doruk'un dediği gibi Draft haklarının iki koç arasında takası (Hangisi daha üstten seçerse o hak tercih edilecek) takaslara yeni bir heyecan getirebilir.
3- Fa konusunda eklemek istediğim bazı şeyler var. Öncelikle Fa oyuncularının süperstarlar arasından seçilmemeleri bence en önemli nokta, eskisi gibi 78-84 aralığı oyuncular tercih edilebilir. Fa konusundaki bir diğer sıkıntı ise geçen yıl gelen 2.Fa hakkı, bu hak 2K16'da aynı ovr oyuncu verilmesi gibi bir zorunluluk barındırırken geçen yıl kaldırıldı ve bence rekabet unsuruna zarar veriyor. Bu düzenlemede eskiye dönülmesi taraftarıyım.
4- Haluk bağış sisteminden rahatsız olduğunu kaldırılması gerektiğini söylemiş (Aynı şekilde Yusuf Abi de) , ben bu sistemin kaldırılmaması ama yeni düzenlemelerle bağış dışı puanlarımızın daha yüksek olması ve bağışla alınabilecek puan miktarına bir sınırlandırma getirtilme taraftarıyım. (Sezon içi kazandığının 2 2.5 katı gibi veya net bir rakam da olabilir)
Sonuç olarak işleyen, keyif aldığımız bir ligde bir kaç düzenleme ile daha verimli sezonlar geçirebileceğimizi düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

06 Eyl 2017 14:46 - 06 Eyl 2017 16:03 #5 Yazan: ataman5
Belirttiğiniz sıkıntı ve önerilere istinaden TSBT Akıllı Puan Sistemi v2 yaratıldı ve aynı zamanda ekstra olarak TSBT Achievements puanları dahil edildi. Bir sezon içerisinde yapılacak bağış puanına maksimum üst limit konuldu.

Sakatlık konusunda da NBA özelinde her sezon öncesi katılımcılara anket açılıp sakatlık istenilip istenilmediği anketle oylanıp kararlaştırılacak.

İlgi gösterip özenle belirttiğiniz düşünceler sayesinde bu yenilikler yapıldı, zaman ayırıp yazdığınız için teşekkür ediyorum.

OnlineLig - Turnuva Merkezi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

22 Ara 2017 10:22 #6 Yazan: hozguryilmaz21
Merhaba Arkadaşlar

Whatsappta yaptığımız uzun sohbetlerden sonra lig kurallarında bazı boşluklar bulunduğunu ve bunlara ilişkin bazı düzenlemeler gerektiği
görüşündeyim . Bu sebepten bunlara kısa kısa değinip önerilerimi sunacağım.

* Öncelikle ligde power house dediğimiz oldukça güçlü takımları alan bazı koçlarımızın bir sonraki sezon draft torba hakkında ön sıralarda yer alabilmek için maç seçtiğini yada başka bir deyimle kazanmaya oynamadıklarını düşünüyorum.
* Ayrıca Metin arkadaşımızın isyan ettiği gibi 76ERS ile bir sezonu neredeyse %90 maç bitirme oranıyla bitirip bir sezonki sezon 3. torbaya düşmesi nedeniyle isyan etmesini haklı buluyorum.

Bu sebeplerden mevcut sistemin bu iki konuda kazanmaya oynamayı cezalandırdığı açıktır. Basit mantıkla güçlü takım alan daha az kazanır ve bir sonraki sezon daha arkalarda seçer olarak düşünüldü ( bu karar toplantısında bende vardım ) ancak görüldüğü gibi işlemiyor. Ligimize katıldığından beri ortalama iki sezonda bir şampiyon kolu Tolga ' nın , sürekli olarak CAVS yada WARRIORS ile şampiyon olması sadece kura şansından ibaret olmadığını düşünüyorum.

Yukarıdaki konu ile ilgili olarak önerilerim ...

* Draft torbaları kazanma yada kaybetme puanları ile belirlenmesin. Maç sayısına göre belirlensin. En çok maç yapan koç kazanma yada kaybetme odağı olmaksızın üst sıralarda takım seçme şansına sahip olsun.
* Oyunda Power ranking sıralamasında ilk 5 sırada bulunan takımlardan birini seçen arkadışımız takip eden iki sezon boyunca bu takımlardan birini alamasın.
* Nba Power ranking sıralamasında ilk 5 takımdan biri ile şampiyon olan arkadaşımız aynı oyun ile yapılacak bütün liglerde bu takımı bir kez daha seçemesin.

Aktiflik , Playoff Maç Sırını ve İnaktiflik konusunda görüşlerim


Ligimizde bir çok koç maçlarını bitirmek için gerekli zamanı ve çabayı harcıyor ancak bazı koçlarımız gerek özel hayatlarındaki yoğunluktan gerekse lige duydukları heyecanı kaybettikleri için , yada lig içinde elde ettikleri draft hakkı gibi bazı avantajlar sebebiyle maç bitirme sorumluluğunu yerine getirmiyorlar.

Doğal olarak bu koçlarla maçlarını yapamayan diğer koçlar bu duruma isyan ediyorlar. Benim bu konuda önerim şudur ...

Playoff Maç Sınırının formule edilmesidir. Bence formul şu şekilde olabilir ,

* ( Katılımcı Koç Sayısı - 1 ) * 0,90 , kısa yapılabilecek maçların yüzde 90 POFF sınırıdır.

Maç sayısının hesaplanması

Burada lige katılan koçları 3 ayrı sınıfta ayırmak istiyorum.

Aktiflik Sınırı : Bir koçun aktif olarak sayılması için ligde oynanabilecek maç sayısının en az %75 ' ini yapmış olması gerekmektedir.
Yarı Aktiflik Sınırı : Bir koçun yarıaktif olarak değerlendirilmesi için en az %40 en fazla % 74 maç sınırını bitirmiş olması gerekmektedir.
İnaktiflik Sınırı : % 40 ve altında maç yapmayan koçlar bu sınıfta değerlendirilecektir.

Maç sayısı hesaplanırken ,

*Aktif koçlarla yapılmayan maçlar hiç bir şartta dikkate alınmayacaktır.
*Yarı aktif koçlarla yapılmayan maçlar 0,5 çarpanla hesaplanacaktır. Ancak yukarı yuvarlama olmayacaktır. İki tane yarı aktif koçla maçını yapmamış koçlara sadece 1 maç eklenecektir.
* İnaktif koçlarla yapılmayan maçkar ise oynanmış gibi değerlendirilecektir.

Ancak yapılmayan hiç bir maç kesinlikle draft sıralamasına etki etmeyecektir.

Bu sistem sayesinde ligin başında playoff maç sınırı , ligin sonunda ise oynanmayan maçların değerlendirilmesi yapılacaktır.


Aktif olmayan koçların kaybedeceği bazı haklar ...

* FA 'den oyuncu talep edemeyecekler.
* Lig içinde sadece 1 kez draft yapma hakları olacaktır.
* İnaktiflik sınırında 3 sezon arka arkaya kalan koçlar devam eden sezonlara katılımı için değerlendirme yapılacaktır.

Okuyup görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

22 Ara 2017 16:01 #7 Yazan: ogzhnynya

hozguryilmaz21 Yazan::
* Ayrıca Metin arkadaşımızın isyan ettiği gibi 76ERS ile bir sezonu neredeyse %90 maç bitirme oranıyla bitirip bir sezonki sezon 3. torbaya düşmesi nedeniyle isyan etmesini haklı buluyorum.

Aktiflik , Playoff Maç Sırını ve İnaktiflik konusunda görüşlerim


Ligimizde bir çok koç maçlarını bitirmek için gerekli zamanı ve çabayı harcıyor ancak bazı koçlarımız gerek özel hayatlarındaki yoğunluktan gerekse lige duydukları heyecanı kaybettikleri için , yada lig içinde elde ettikleri draft hakkı gibi bazı avantajlar sebebiyle maç bitirme sorumluluğunu yerine getirmiyorlar.


Maç sayısının hesaplanması

Burada lige katılan koçları 3 ayrı sınıfta ayırmak istiyorum.

Aktiflik Sınırı : Bir koçun aktif olarak sayılması için ligde oynanabilecek maç sayısının en az %75 ' ini yapmış olması gerekmektedir.
Yarı Aktiflik Sınırı : Bir koçun yarıaktif olarak değerlendirilmesi için en az %40 en fazla % 74 maç sınırını bitirmiş olması gerekmektedir.
İnaktiflik Sınırı : % 40 ve altında maç yapmayan koçlar bu sınıfta değerlendirilecektir.

Maç sayısı hesaplanırken ,

*Aktif koçlarla yapılmayan maçlar hiç bir şartta dikkate alınmayacaktır.
*Yarı aktif koçlarla yapılmayan maçlar 0,5 çarpanla hesaplanacaktır. Ancak yukarı yuvarlama olmayacaktır. İki tane yarı aktif koçla maçını yapmamış koçlara sadece 1 maç eklenecektir.
* İnaktif koçlarla yapılmayan maçkar ise oynanmış gibi değerlendirilecektir.

Ancak yapılmayan hiç bir maç kesinlikle draft sıralamasına etki etmeyecektir.

Bu sistem sayesinde ligin başında playoff maç sınırı , ligin sonunda ise oynanmayan maçların değerlendirilmesi yapılacaktır.

Aktif olmayan koçların kaybedeceği bazı haklar ...

* FA 'den oyuncu talep edemeyecekler.
* Lig içinde sadece 1 kez draft yapma hakları olacaktır.
* İnaktiflik sınırında 3 sezon arka arkaya kalan koçlar devam eden sezonlara katılımı için değerlendirme yapılacaktır.

Okuyup görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.


Bu konularda hem fikir olduğumu söyleyebilirim. Aktifliğin biraz daha değerli olması gerektiğini ve aktif olamayan koçların durumlarını belirtmediği sürece bazı hakları kaybetmelerinin daha doğru olacağını düşünüyorum.
Aktiflik ödüllendiriliyorsa aktif olmamanın da bir yaptırımı olmalı.
İnsanlar türlü şekillerde zaman ayırırken whatsapp üzerinden kimse kimsenin peşinden koşmamalı. Bu şekil olduğunda işler başka boyuta (mesajlara dönmeme, umursamama) taşınıyor maalesef. Ben gerekli emeği gösterip zaman ayırırken diğer arkadaşlarında lige bu şekilde saygı duymalarının gerektiğini düşünüyorum. Bunu sadece kendim için söylemiyorum, gerekli ilgiyi gösteren diğer koç arkadaşlarım içinde söylüyorum.
2 sezondur bu tarz problemler yaşamış biri olarak gelecek sezonlarda tekrardan gündeme gelmemesi ve sıkıntı yaratmaması için bir fikir birliğine varılması yararlı olacaktır.

Playoff için maç sınırı hesaplamaları konusuna karışmıyorum. Ortak fikir ne alınmışsa ya da kural neyse onun uygulanması taraftarıyım.

Diğer konular için başkanın liderliğinde bir çözüm masası kurulup neler yapılabilineceğine bakmanın bu organizasyon için yararlı olacağını düşünüyorum.

..to live is to die..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com