Soru NBA 2K16 Signature Takım, Koç, Oyuncu Stratejileri

05 Eyl 2015 18:51 - 13 Eyl 2015 12:12 #1 Yazan: ataman5
Bunun geldiği yerde daha da fazlasını sürekli paylaşıyor olacağım dostlar.

Nba 2k16 savunma yapmaya geliyor derken boşuna söylemiyorum. Aşağıdaki örnekte Toronto Raptors'ın koç ve takım savunması stili olarak Pick and Roll savunmasında diğer takımlardan farklı kendine özel savunma sistemini gösteriyor olacağım.

1. Video Gerçek2. Video aslında o da gerçek! (Nba 2k16)Gördüğünüz gibi Raptors perde savunmasını sürekli perdecinin savunmasını dipte içeride tutarak kullanıyor Valanciunas'ın pota altını ve drive alanını nasıl kapattığına önce ilk gerçek videoda sonrada oyun mu gerçek mi 2K16 videosunda görebilirsiniz. Aynı şekilde 2. hücumda da switch yapıp topla oynayan oyuncuya ekstra baskı getiriyorlar çünkü süre azalıyor. (Çok akıllılar!) Ve diğer bir sebebi de Raptors'ın kendine has Pick and Roll savunmasında eğer perdeci savunması 5 numaraysa dipte geride kalıyor 4 numara ise yukarı baskıya show upa çıkıp ya switch yapıyorlar ya da show up sonrası 4 numara adamına geri dönüyor. 1e1 Raptors perde savunması oyunda ve diğer 30 takımında kendine has savunma stratejileri oyunda olacak ve karşı tarafın yaptığı tekrarlara göre de kendini ayarlıyor olacak. Yani perde de sürekli pick and fade yaparsanız onu savunmaya yönelik pozisyon alacaklar. Kendini sürekli tekrar edenler işiniz zor.

Takım, koç ve oyuncuya özel signature savunma detaylarına devam edeceğim. Yorumlarınızı bekliyorum!

OnlineLig - Turnuva Merkezi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: TheLastOutlawCE, uku0303

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

07 Eyl 2015 21:23 #2 Yazan: ataman5
NBA 2K15'de floppy ve benzeri oyunlarla sabahtan akşama kadar boş şut imkanı bulabiliyorken artık o günler geride kaldı! :lol:

Geliştirilmiş savunma hareketliliği sayesinde savunma oyuncusunun tabi ki kalitesine de bağlı olarak perdelere takılmadan rahatlıkla şutörü rahatsız edeceği günler NBA 2K16 ile artık çok yakın..


OnlineLig - Turnuva Merkezi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: TheLastOutlawCE

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

07 Eyl 2015 21:39 - 13 Eyl 2015 12:26 #3 Yazan: ataman5
Kimdir o on-ball savunma yetersiz diyen çıksın ortaya NBA 2K16'da! :P :P :P

Evet dostlar on-ball savunmada artık savunmacıya özel (Kawhi, Tony Allen vb.) farklı baskılar söz konusu, birebirde özellikle sağlam kapatmanız gerektiğini düşündüğünüz oyunculara ekstra baskıyı farklı şekillerde yapabiliyor olacağız. Örnekler aşağıda gözlerinizle görün ama dikkat edin fazla basarsanız bileklerinizin kırılma ihtimali de bir o kadar var her şey denge unsuruna bağlı.

Topu tutan oyuncuya baskı


Dribbling yapan oyuncuya baskı


Dribblingi shuffle dediğimiz doğru fizik ile ayaklar üzerinde durdurma


Oyuncuların savunma durumunu değerlendirmesi de aynı derecede önemli artık. Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz üzere oyuncunuzun artık savunmadayken karar vermesi gereken durumlar var; Ben kimim nasıl bir savunmacıyım, karşımdaki kim ve nasıl bir hücumcu ? Yani her seçtiğiniz savunmacıyla (Kawhi Tony Allen değilse) yukarıdaki gibi dibine girerek savunma yapmak büyük zararınıza olacak, ama aşağıdaki örnekte Steph Curry'nin yaptığı gibi ben kimim karşımdaki kim mantığıyla John Wall gibi süper hızlı bir oyuncunun 2 adım uzağında durarak hem onu gitmek istediği yönden uzak tutacak hem de hücuma reaksiyon verebilecek zamanı olacak ve 2 adım geride olsa dahil yapacağı elini yüzüne kaldırabilmek ciddi anlamda eski oyunlarda olmadığı kadar değerli olacak. Hadi örneğe bir göz atalım..


Artık wingspan denilen yani kulaç boyları ve oyuncu fizik faktörleri fazlasıyla oynanabilirlikte de yerini alacak. Yani Yunan Freak Antetokounmpo gibi bir oyuncu ile savunmada hücum oyuncusunun dibine girmenize ihtiyacınız yok çünkü Freak nispeten yavaş ama sahada kollarını açınca bir dev o yüzden 2 adım geri durup hücum şut atarsa ellerini kaldırdığınızda diğer daha kulacı az oyunculara göre fazlasıyla avantajı olacak. Artık tüm bu faktörleri yani "karşımdaki oyuncu kim, ben kimim" ile değerlendirip savunma organizasyonunuzu hem oyuncu hem takım bazında yapmalısınız.


Eğer Beverley ya da Dellavedova gibi savunma delisi bir oyuncuya sahipseniz oyunu girdiği anda maçın skoru ve kalan süreye göre karşı takımın oyun kurucusunu topa dokunduğu an kendi potasının altında bile olsa ona baskı için orada olduğunu göreceksiniz.

OnlineLig - Turnuva Merkezi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

07 Eyl 2015 22:17 #4 Yazan: uku0303
2K15'te de savunma geliştirilmişti ve 2k16'da seviye atlamış gibi duruyor. Fizik faktörünü hisedeceğimizi söyleyen 2K bu sene savunma ağırlıklı oynayan koçlara kıyak geçmiş anlaşılan ki iyi de yapmış :) Doğru setler üzerinde çalışılmalı ve doğru hamleler yapmalıyız bu sezon smile_1
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

08 Eyl 2015 21:39 #5 Yazan: ataman5
Evet strateji farklılıklarına devam ediyoruz.

Artık NBA2K16'da Adaptive Coaching Engine diye yepyeni bir yapay zeka motoru var ve bu motor; maç öncelerinde ya da çeyrek içinde ya da buzzer pozisyonu var ise o pozisyona özel olarak sahada kimler var ne kadar iyiler ya da değiller ya da sıcaklarmı vs bir çok konuda çıkarım yapıp buna istinaden savunmanın ya da hücumun kendi takım, koç ve oyuncu grubuna bağlı olarak verdiği kararların sürekli dğeişmesini içeriyor. (İNANILMAZ!!!) Gerçekten son derece derin bir yapı ve savunma tarafında olduğu kadar hücum tarafında da yapay zeka tüm bu akıllı hareketlerini takım, koç ve oyuncu grubu bütünlüğüne göre kullanıyor olacak.

Aşağıda bunun çok iyi yepyeni savunma örneklerinden birini daha görebiliyor olacağız.

Gerçekte Clippers'ın Steph Curry'e özel uyguladığı perde savunmasının bir örneği;


Şimdi de NBA 2K16'da benzer durumda yapay zekanın Curry savunmasına bakıyoruz.


Dikkat ederseniz Deandre neredeyse orta sahay kadar çıkıp Curry'i baskılamaya çalışıyorlar, aynı zamanda dikkat çeken bir diğer unsur daha önce hiç bir 2k serisinde görmediğiniz Deandre Jordan'ın Curry'i kapatmaya çalışırken hafif belini çıkarması ve aynı zamanda Curry'nin de herhangi bir savunmaya yapışmaya girmeden dribblingiyle devam etmesi. Bunlar çok ince ama çok temel gelişimler arkadaşlar daha önce böyle bir derinlik hiç bir spor oyununda görülmedi!

OnlineLig - Turnuva Merkezi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

19 Eyl 2015 00:10 - 20 Eyl 2015 13:29 #6 Yazan: ataman5
Biraz da Hücum Stratejilerinde neleri göreceğiz onlardan bahsedeyim. Açıkçası geçen yıl 2k15'te 3-2, 4-1, Triangle, Swing ve Pace and Space ve de bunların Serbest, Motion ve Space gibi varyasyonlarını ilk defa bizlere sunmuştu 2K. Neydi bunlar hiç bir set hücumunu çağırmadan takımınızın genel hücum stratejisini belirleyen oyuncularınıza ilgili stratejiye göre sahada hareket etmesini söyleyen hücum yapılarıydı. (Muhteşemdi!) Şimdi onu 1 adım değil tam 1000 adım ileri götürmüş 2k. Stratejiye doyacaksınız. Bu seneki Freelance Hücum dediğimiz takım hücum stratejilerinde seçebileceğiniz tüm sistemleri aşağıda yazıyorum.

Özel Freelance Hücum Stratejileri
 • 3 Dış 2 İç
 • 3 Dış 2 İç Fist - Her pas sonrası pick and roll hücumu size 2k15 Pick & Roll videomda biraz bahsetmiştim bu otomatiği.
 • 3 Geniş Dış
 • Triangle
 • Swing
 • 4 Dış
 • Pace and Space - Erick Spoelstra Hücumu
 • Eighty 80'ler
 • 23 Zone - Zone savunmaya özel Hücum
 • 32 Zone - Yine zone savunmaya
 • Flex
 • Corner - Rick Adelman Hücum sistemi
 • Flow - Blazers Hücum sistemi
 • Princeton Low
 • Princeton Chin - Eski Lebron'lu Cavs'in özel uyarlandığı sisteme benzer.
 • Hawks - Hawks'ın özel hücum sistemi
 • Warriors - Warriors'ın özel hücum sistemi
 • Mavericks - Mavericks'in özel akışkan Flow denilen sistemi
 • Houston - Harden'ın top sürekli elinde olduğu Houston sistemi
 • 14 - Jazz'ın Jerry Sloan dönemi Hücum sistemi
 • SSOL - Suns'ın Nash dönemindeki 7 saniye ve daha az sürede hücum sistemi
Motion Hücumlarda ise
 • 3 Dış 2 İç Motion
 • 3 Dış 2 İç Geniş Motion
 • 4 Dış Motion
 • Celtics Motion
 • Heat Motion
 • Jazz Motion
Tüm bu takım ve koçlara özel hücum sistemlerini ister takımlara göre dizayn edilmiş olarak istersenizde sezon öncesi ya da maç öncesi planlarınızda belirleyerek uygulayabilirsiniz.

OnlineLig - Turnuva Merkezi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

23 Eyl 2015 13:41 #7 Yazan: kefere83
çok güzel bir anlatım olmuş.teşekkürler.
benim derdim my careerda role player big man oynamak. artık youtube daki triple doublecıları izlemekten sıkıldım.
her maç triple double yapmak sıkıcı oluyor. umarım bu sene my careerda ACE sayesinde daha akıllı takım arkadaşları olacak.her maçı biz kurtarmak zorunda kalmayacağız.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ataman5

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

23 Eyl 2015 17:31 #8 Yazan: ataman5

kefere83 Yazan:: çok güzel bir anlatım olmuş.teşekkürler.
benim derdim my careerda role player big man oynamak. artık youtube daki triple doublecıları izlemekten sıkıldım.
her maç triple double yapmak sıkıcı oluyor. umarım bu sene my careerda ACE sayesinde daha akıllı takım arkadaşları olacak.her maçı biz kurtarmak zorunda kalmayacağız.


Rica ederim, beğenmiş olmanıza sevindim. Kesinlikle katılıyorum neden herkes bir efsane olmak zorunda olsun ki ? Hepimizin fazlasıyla kusurları varken basketbol sahasında da neden düşüşler yaşamayalım, ACE (Adaptive Coaching Engine) ile takım arkadaşlarımız çok daha akıllı olacaklar ve durumu daha çok üstlenecekler. Ben çok uzun zamandır 2k'nın öne sürdüğü bu modu oynamadım ama bu sene bu oynanabilirlik yenilikleriyle oynayacağımdan eminim. Çünkü bende sizin gibi sürekli takımı sürükleyip 30 sayı 15 ribaunt 10 asist yaparak her maçı bu şekilde kazanmanın oldukça sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Bunu hissetmemim bir diğer sebebi de 2k'nın bu yılki mottosunun #BeYourself yani "kendin ol" olması bu da fazlasıyla göreceğimiz farklılıklara işaret ediyor. (ACE hakkında ilettiğiniz diğer sorulara açtığınız konuda da cevap yazacağım :) .)

OnlineLig - Turnuva Merkezi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kefere83

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com